Gołębnik komorowy
                                    Translator GOOGLE    angielski  niemiecki  rosyjski   litewski   czeski   słowacki  
Rozmiar: 6614 bajtów
 GOŁĘBIE RASOWE - PORTAL  HODOWCÓW  i  MIŁOŚNIKÓW   GOŁĘBI Forum Foto - album @ e-mail
Rozmiar: 719 bajtów  AKTUALNOŚCI

Rozmiar: 719 bajtów  HODOWCY
      Adresy /wg grup/
      Galerie hodowców
      Poradnik hodowcy
      Spotkania hodowców

Rozmiar: 719 bajtów  GOŁĘBIE
      Wzorce
      Zdjęcia /wg ras/
      Polskie rasy
      Nowe rasy
      Ginące rasy
      Giełdy lokalne
      Literatura

Rozmiar: 719 bajtów  WYSTAWY
      Relacje z wystaw
      Terminy wystaw
      Regulaminy

Rozmiar: 719 bajtów  GOŁĘBNIKI
      Ogrodowy
      Komorowy
      Budkowy
      Wyposażenie

Rozmiar: 719 bajtów  ZWIĄZKI  HODOWCÓW
      Wykaz oddziałów PZHGRiDI

Rozmiar: 719 bajtów  LINKI
      Ciekawe strony dotyczące
      hodowli gołębiGołębnik komorowy

Urządzamy w budynku na piętrze, parterze lub strychu, z których jest możliwy wylot w kierunku wschodnim, południowo-wschodnim. Ściany i strop w gołębnikach komorowych umieszczonych na strychach najczęściej wykonujemy z desek struganych. Wielkość gołębnika zależy od liczby gołębi - na jedną parę przewiduje się 0,5 do 0,8 m2 powierzchni podłogi. Na przykład projektując gołębnik dla 6 par należy przyjąć wymiary 6 x 0,8=4,8 m2 dla 15 - 20 par należy przyjąć normę 0,5 m2 na parę. Aby można było oddzielić gołębie różnych płci, należy wyposażyć gołębnik w lekką, nieprzezroczystą, składaną przegrodę. Okna w gołębniku komorowym powinny stanowić 1/ 6 do 1/ 8 powierzchni podłogi. Bardzo dobre są okna z podwójną szybą w lecie możemy je zastąpić ramą z siatką.

Na wprost otworu wlotowego umieszczamy drzwi otwierane na zewnątrz. Na zewnętrznej ścianie na wysokości 100 cm umieszczamy okienko wylotowe o szerokości 30 - 60 cm wysokości 35 - 40 cm .Po zewnętrznej stronie okienka wylotowego dobrze jest umieścić skrzynkę startową wykonaną z prętów i siatki W suficie komory należy umieścić otwór wentylacyjny.

Gniazdo o szerokości 35 - 40 cm długości 70 - 100 i wysokości 35 - 60 cm większe rozmiary dotyczą gołębi wyższych (garłacz angielski) należy przydzielić każdej parze plus dwa rezerwowe. Najczęściej gniazda umieszcza się po bokach okienka wylotowego po 4 w jednym słupku. Każde gniazdo wyposażone jest w miskę lęgową gipsową lub ceramiczną.

Siodełka to ulubione miejsce spoczynku dla gołębi młodych. Siodełka pojedyncze wykonujemy z deseczki o szerokości 7 cm i długości 15 cm . Siodełka mają po obu stronach ukośne "skrzydełka" z blachy, tworzywa sztucznego lub deseczki, długości od 15 do 20 cm, które chronią niżej siedzące ptaki przed zanieczyszczeniem odchodami. Siodełka tarczowe o średnicy tarczy od 10 do 15 cm są przeznaczone dla garłaczy i pawików. Siodełka grupowe wykonane są z deseczek o szerokości od 6 do 10 cm, i są przegrodzone co około 30 cm pionowymi deseczkami, aby gołębie nawzajem sobie nie przeszkadzały.

Karmienie - korytko na karmę i minerały powinno być zabezpieczone przed możliwością zanieczyszczania go odchodami ptaków. W handlu są dostępne gotowe korytka drewniane i plastikowe. Gołębnik komorowy musimy wyposażyć w poidło najlepiej automatyczne i wanienkę do kąpieli o wielkości 40 x 40 cm i wysokości 5 - 6 cm .

Klatka godowa służy do łączenia gołębi w pary. Wykonujemy ją z metalowych lub drewnianych słupków ścianki boczne i sklepienie wykonane są z siatki. W środku klatka jest przedzielona wysuwaną przegrodą. Wymiary klatki są takie jak wymiary gniazd.

Zaplecze jest niezbędne do przechowywania karmy , lekarstw i klatek dla gołębi wymagających odosobnienia z powodu choroby czy przygotowania gołębi do wystawy.

Gołębnik komorowy z wylotem w szczycie

a - widok ogólny    b - przekrój     c i d - szczegół otworu wylotowego

Opracowano na podstawie książki "Budujemy sami" Vacav Tajovsky Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa


Przykładowy gołębnik komorowy
Materiały pochodzą z miesięcznika "GOŁĘBNIK"
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione


Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów

golebie ozdobne,  gołębie rasowe,  gołębnik,  hodowcy gołębi         *** 1999 - 2013 Jerzy Bogacz ***        Portal opracowano przy współprcy z Maciejem Kolińskim