Translator GOOGLE    angielski  niemiecki  rosyjski   litewski   czeski   słowacki  
Rozmiar: 6614 bajtów
 GOŁĘBIE RASOWE - PORTAL  HODOWCÓW  i  MIŁOŚNIKÓW   GOŁĘBI Forum Foto - album @ e-mail
Rozmiar: 719 bajtów  AKTUALNOŚCI

Rozmiar: 719 bajtów  HODOWCY
      Adresy /wg grup/
      Galerie hodowców
      Poradnik hodowcy
      Spotkania hodowców

Rozmiar: 719 bajtów  GOŁĘBIE
      Wzorce
      Zdjęcia /wg ras/
      Polskie rasy
      Nowe rasy
      Ginące rasy
      Giełdy lokalne
      Literatura

Rozmiar: 719 bajtów  WYSTAWY
      Relacje z wystaw
      Terminy wystaw
      Regulaminy

Rozmiar: 719 bajtów  GOŁĘBNIKI
      Ogrodowy
      Komorowy
      Budkowy
      Wyposażenie

Rozmiar: 719 bajtów  ZWIĄZKI  HODOWCÓW
      Wykaz oddziałów PZHGRiDI

Rozmiar: 719 bajtów  LINKI
      Ciekawe strony dotyczące
      hodowli gołębiGołębnik  ogrodowy
Budowa gołębnika, a prawo budowlane   wybrane przepisy prawne

GOŁĘBNIK - wstęp

Przystępując do budowy gołębnika musimy najpierw zdecydować się, jaką rasę gołębi chcemy hodować czy gołębie lotne, które mogą swobodnie latać czy gołębie, które mogą być tylko pod wolierą. Należy zastanowić się, nad miejscem pod budowę gołębnika, oraz jakimi dysponujemy środkami finansowymi i technicznymi. Doświadczony hodowca wie, że warunkiem osiągnięcia dobrych rezultatów w hodowli jest zapewnienie ptakom odpowiedniego gołębnika. Gołębnik powinien być suchy, dobrze doświetlony, przewietrzany, ale bez przeciągów. W lecie nie może się zbytnio nagrzewać, a zimą chronić ptaki przed silnymi mrozami.
Projektując gołębnik należy przestrzegać następujących zasad:
1. W jednym gołębniku nie powinno zamieszkiwać więcej niż 20 par gołębi
2. Na jedną parę gołębi potrzeba od 0,5 do 0.8 m2 powierzchni . Jeżeli projektujemy gołębnik mały, przyjmujemy normę większą i odwrotnie.
3. Jeżeli budujemy jeden gołębnik, to powinien być tak zaprojektowany, że po zakończeniu łęgów możemy go podzielić na dwie części, aby oddzielić gołębie różnych płci.
4. Powierzchnia okien w gołębniku powinna stanowić 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi. Powinny być umieszczone w miarę nisko, aby podłoga była dobrze oświetlona. Okna umieszcza się w południowo wschodniej lub wschodniej stronie budynku.
5. Każdej parze gołębi trzeba przydzielić jedną cele gniazdową o wymiarach dostosowanych do rasy gołębi, orientacyjnie: długość 80 - 100 cm, szerokość 35 - 40 cm, wysokość 40 - 55 cm, oraz przewidzieć co najmniej dwie cele rezerwowe na 10 para.
6. Wysokość gołębnika nie powinna przekraczać 220 cm. 7. Wentylacja w gołębniku powinna być tak rozwiązana, aby krążące powietrze nie powodowało przeciągów.

GOŁĘBNIK OGRODOWY

Rozmiar: 49827 bajtów

Rys. 1

Przedstawiony na rys. 1 gołębnik ogrodowy składa się z trzech niezależnych gołębników rozpłodowych z wolierami i pomieszczenia gospodarczego. Gołębnik nr 1 i 2 przeznaczony jest dla gołębi korzystających tylko z woliery, a gołębnik nr 3 dla gołębi lotnych mogących przebywać pod wolierą, oraz swobodnie latać.
Podłoga gołębnika została wykonana z betonu grubości 10 cm, na którym położono folie izolacyjną i płytę wiórową. Wykonanie podłogi z betonu, umożliwiło przytwierdzeni do niej konstrukcji szkieletowej ścian. Folia izolacyjna zabezpiecza płytę wiórową przed wchłanianiem wilgoci z podłoża.
Ściany stanowi konstrukcja szkieletowa wykonana z krawędziaków 60 x 60 mm, do której są przykręcone od strony zewnętrznej płyty wiórowe OSB wodoodporne grubości 15 mm, a od wewnątrz zwykła płyta wiórowa grubości 18 mm pomalowana na biało wapnem ( rys. 2).Wszystkie złącz płyt i szpary zostały wypełnione silikonem, aby uniemożliwić gromadzenie się w tych szparach insektom. Pomimo, ze płyta OSB jest wodoodporna została obłożona tynkiem akrylowym. Przestrzeń pomiędzy płytami jest wypełniona wełną izolacyjną, co sprawi, że latem gołębnik nie będzie się tak mocno nagrzewał, a zimą ptakom będzie cieplej.
Dach gołębnika został pokryty blachą falistą lakierowaną. Blacha spoczywa na łatach, a łaty na belkach drewnianych o przekroju 80 x 120 mm. Do belek od dołu są przykręcone płyty wiórowe grubości 18 mm pomalowane na biało wapnem. Przestrzeń pomiędzy blachą, a płytą wiórową został wypełniona wełną izolacyjną. Pod blachą na wełnie izolacyjnej jest położona folia, która zabezpiecz wełnę i płytę wiórową przed zawilgoceniem podczas skraplania się pary na spodzie blachy. Aby dobrze doświetlić poszczególne gołębniki w dachu umieszczono świetliki zastępując 60 cm pasek blachy płytą falistą z przezroczystego tworzywa. Woda z dachu odbierana jest przez rynny i odprowadzona do systemu drenów.
Okna o szerokości 90 cm i wysokości 60 cm i otwory wylotowe z gołębnika zostały umieszczone od strony południowo wschodniej. Szyby osadzone są w prowadnicach (rys. 3) od strony wewnętrznej gołębnika, co umożliwia ich przesuwanie i wietrzenie gołębnika. Od zewnątrz otwory okienne zabezpieczone są siatką, aby gołębie przez te otwory nie wychodziły z gołębnika. W okresie letnim szyby są demontowane a w otworach okiennych pozostaje tylko siatka. Otwory wylotowe są zamykane przy pomocy przesuwanej osłony.
Instalacje. Gołębnik został wyposażony w instalacje elektryczną, która umożliwia jego oświetlenie i zimą podłączenie podgrzewaczy wody w poidełkach. Wentylacja gołębnika odbywa się przez otwory wylotowe dla gołębi, okna i kratki wentylacyjne umieszczone pod sufitem i zabezpieczone siatką przed szkodnikami. Do pomieszczenia gospodarczego doprowadzona jest woda.
Wyposażenie. Każdy z gołębników jest wyposażony w regały gniazdowe, spoczynkowe i siodełka. Z konstrukcją regałów gniazdowych i spoczynkowych można zapoznać się w wydaniach 1 - 5 "GOŁĘBNIKA" z 2005 roku. Przy gołębniku znajduje się obszerne pomieszczenie gospodarcze wyposażone w 4 skrzynie na ziarno, każda z nich pomieści ok. 60 kg ziarna. Takie magazynowanie karmy gwarantuje, że nie dostaną się do niego gryzonie. Nad skrzyniami zawieszone są szafki, które służą do przechowywania lekarstw (tylko tych, które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania), witamin i innych przedmiotów przydatnych w hodowli. Na szafkach stojących, w których przechowywane są miski lęgowe ustawiono klatki wystawowe, które służą do przygotowania gołębi do wystaw, można w nich gołębie łączyć w pary, i izolatka gdzie można umieścić chorego gołębia.
Rozmiar: 7962 bajtów
rys.2
Rozmiar: 3529 bajtów
rys.3
Rozmiar: 4976 bajtów
rys.4
Woliera
Podłoga woliery została tak usytuowana w stosunku do poziomu otoczenia gołębnika, aby nie zatapiała jej woda. Podłoże wykonane jest z drobnego piasku grubości ok. 30 cm, który łatwo wchłonie niewielkie ilości zacinającego deszczu. Można wykonać podłoże betonowe i przysypać je warstwą ok. 10 cm piasku. Takie rozwiązanie umożliwi po usunięciu piasku łatwą dezynfekcję podłoża betonowego w przypadku wystąpienia zaraźliwej choroby. Ściany boczne wykonane są z siatki ocynkowanej o oczkach 2 x 2 cm przymocowanej do słupków wspierających konstrukcję dachu woliery. Aby zabezpieczyć wolierę przed podkopaniem się szkodników na linii siatki wkopano krawężniki chodnikowe wysokości 30 cm. Do każdej z wolier prowadzą niezależne drzwi wykonane z krawędziaków o przekroju 4 x 4 cm wypełnione ocynkowaną siatką. W drzwiach gołębnika nr 3 zamontowano deskę startową (zdjęcie nr 8)umożliwiającą ptakom wyjście poza wolierę. Deska została tak wyważona, że w przypadku większego nacisku niż 1 kg zamyka się i uniemożliwia intruzowi wejście do gołębnika. Dach. Jego konstrukcję wykonano z łat i beleczek drewnianych wspartych na słupkach drewnianych o przekroju 7 x 7 cm. Słupki są przykręcone do bloczków betonowych po przez kotwy stalowe (rys 4). Jako pokrycie zastosowano przeźroczyste płyty faliste. Woda z dachu woliery jest odprowadzona rynnami.

Zdjęcia gołębnika

Rozmiar: 5374 bajtów
gołębnik stan surowy
Rozmiar: 3923 bajtów
gołębnik otynkowany
Rozmiar: 2924 bajtów
gołębnik nr 1
Rozmiar: 2924 bajtów
gołębnik nr 1
Rozmiar: 5167 bajtów
gołebnik nr 2
Rozmiar: 2236 bajtów
gołebnik nr 3
Rozmiar: 3275 bajtów
deska startowa wew.
Rozmiar: 6603 bajtów
deska startowa zew.
Rozmiar: 4860 bajtów
gołębnik nr 3

Przykładowe gołębniki ogrodowe
Materiały pochodzą z miesięcznika "GOŁĘBNIK"
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronioneGołębnik dla garłaczy
Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów
Gołębnik z wolierą
Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów
Gołębnik z wolierą dla gołębi lotnych
Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów
Gołębnik dla gołębi młodych
Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów
Gołębnik dla gołębi wysokolotnych
Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów Rozmiar: 47647 bajtów