Translator GOOGLE    angielski  niemiecki  rosyjski   litewski   czeski   słowacki  
Rozmiar: 6614 bajtów
 GOŁĘBIE RASOWE - PORTAL  HODOWCÓW  i  MIŁOŚNIKÓW   GOŁĘBI Forum Foto - album @ e-mail
Rozmiar: 719 bajtów  AKTUALNOŚCI

Rozmiar: 719 bajtów  HODOWCY
      Adresy /wg grup/
      Galerie hodowców
      Poradnik hodowcy
      Spotkania hodowców

Rozmiar: 719 bajtów  GOŁĘBIE
      Wzorce
      Zdjęcia /wg ras/
      Polskie rasy
      Nowe rasy
      Ginące rasy
      Giełdy lokalne
      Literatura

Rozmiar: 719 bajtów  WYSTAWY
      Relacje z wystaw
      Terminy wystaw
      Regulaminy

Rozmiar: 719 bajtów  GOŁĘBNIKI
      Ogrodowy
      Komorowy
      Budkowy
      Wyposażenie

Rozmiar: 719 bajtów  ZWIĄZKI  HODOWCÓW
      Wykaz oddziałów PZHGRiDI

Rozmiar: 719 bajtów  LINKI
      Ciekawe strony dotyczące
      hodowli gołębiRegał spoczynkowy z półką skośną

Konstrukcję regału można wykonać z płyty wiórowej, płyty MDF lub ze sklejki grubości 16 - 18 mm. Do budowy można również wykorzystać płytę wiórową laminowaną. Jej użycie wiąże się jednak z większymi kosztami. Drążek spoczynkowy proponuję wykonać z drewna liściastego, a półkę skośną z blachy ocynkowanej lub z wodoodpornej sklejki grubości 5 mm. W swoich regałach zastosowałem 3 mm płytę HDF, która nie spełniła jednak moich oczekiwań m. in. ze względu na zniekształcenia które pojawiły się już po roku użytkowania. 30 centymetrowa wysokość cel spoczynkowych jest odpowiednia dla ptaków średniej wielkości. Jeżeli ptaki są małe, rozstaw można zmniejszyć do 25 cm. Wadą regału jest bez wątpienia fakt, że ptaki często zabrudzają się odchodami np. podczas walki o celę lub przy lądowaniu, kiedy nie trafiają na drążek, a siadają na półce skośnej. Zaletą konstrukcji jest natomiast łatwość jej wykonania, przy niewielkich nakładach finansowych.

Rozmiar: 6259 bajtów Rozmiar: 4129 bajtów Rozmiar: 4129 bajtów

Regał spoczynkowy z rusztem metalowym

Jest to regał bardziej rozbudowany. Podobnie jak w regale z półką skośną, ptak spoczywa na drążku. Dodatkowo jednak w tylnej części konstrukcji umieszczony jest ruszt, a pod nim znajduje się płaska półka na odchody. Ptaki nie mają więc kontaktu z odchodami i nie brudzą się. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że hodowca w prosty sposób może sprawdzić wygląd odchodów i ocenić, czy ptaki nie chorują. Łatwe jest również usuwanie zabrudzeń z wysuwanej półki. Warto dodać, że na początku sezonu lęgowego ptaki próbują zająć gniazdo w celach spoczynkowych. Utrudniam im to przez zasłonięcie regału folią, aż do czasu wybrania przez pary gniazd lęgowych, w regałach do tego przystosowanych. Konstrukcję można wykonać z takich samych materiałów jak regał z półką skośną, stosując ruszt ze stali powlekanej tworzywem lub ocynkowanej. Półkę na odchody można zbudować z płyty laminowanej grubości 10 mm, z blachy ocynkowanej lub z aluminiowej. Pod celami spoczynkowymi można umieścić karmnik na ziarno, ponieważ na dolnych półkach ptaki siadają niechętnie i nie warto przeznaczać tego miejsca na cele spoczynkowe. Wadą regału jest wyższy koszt jego wykonania, związany m. in. z wprowadzeniem rusztu i dodatkowych materiałów. Nie biorę oczywiście pod uwagę kosztów robocizny, bo trudno wycenić czas poświecony dla własnych pupili. W swoich trzech gołębnikach zastąpiłem regały z półką skośną regałami z rusztem metalowym i jestem z ich użytkowania bardzo zadowolony.
Rozmiar: 6591 bajtów Rozmiar: 6314 bajtów Rozmiar: 4129 bajtów
golebie ozdobne,  gołębie rasowe,  gołębnik,  hodowcy gołębi         *** 1999 - 2013 Jerzy Bogacz ***        Portal opracowano przy współprcy z Maciejem Kolińskim