SKOWRONEK

KOBURSKI

Rozmiar: 14322 bajtów

 

 

 

 

 

Pochodzenie:

Wyhodowany w Saksonii – Coburg i Meiningen.

Wrażenie ogólne:

Duży, o długim korpusie, mocnej budowie i poziomo stojącej figurze. Uzyskuje wagę do około 700g.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Wąska, lekko uwypuklona.

Oczy:

Żywe, z czerwono-żółtą tęczówką.

Brew:

Pojedyncza, gładka, wąska, koloru cielistego.

Dziób:

Długi, prosty, górna część na końcu lekko zagięta, przy nakrapianych dopuszczalny lekko ciemniejszy kolor na końcówce. U pozostałych koloru cielistego. Woskówki płaskie, dobrze przypudrowane.

Szyja:

Średnio długa, pełna, szeroka, wychodząca z ramion, ale smukła, bez uwypuklenia w połowie szyi, podgardle dobrze zaokrąglone.

Pierś:

Szeroka, troszkę wystająca.

Plecy:

Szerokie, ustawione prawie poziomo.

Skrzydła:

Długie, szerokie, dobrze przylegające do ciała, przykrywające plecy.

Ogon:

Długi, zwarty.

Nogi:

Średnio długie, nieopierzone, pazurki w kolorze dzioba.

Upierzenie:

Dobrze przylegające.

 

Rodzaje kolorów:

Nakrapiany, pastelowo-srebrny z pasami, srebrny bez pasów.

 

Kolor i rysunek:

Nakrapiany: głowa jasnoszara - nie brązowa, żółtawa ani rdzawa, w stronę szyi jaśniejsza. Kolory u skowronka powinny przebiegać łagodnie przy przechodzeniu z jednego w drugi. Szyja powinna być w kolorze matowej zieleni bez metalicznego blasku. Plecy i skrzydła mają jasnoszary kolor podstawowy, tak jak świeżo oskrobany łupek. Ciemnoszary kolor skowronka nie może być brązowy ani czarny. Pasy powinny być w kolorze ciemnoszarym. Skowronkowy rysunek w kształcie ostrych trójkątów musi być równomiernie rozłożony przez całe tarcze skrzydeł i górną część pleców aż do pasów. Trójkąty te są równo ułożone i od góry do dołu coraz większe. Końcówki


lotek muszą być w kolorze pasów. Ogon szary, podobny do koloru głowy z ciemnoszarym, szerokim pasem. Wskazany jest jaśniejszy kolor w dolnej części pleców.

Srebrny z pasami: Podstawowy kolor jest jaśniejszy niż u nakrapianych. Intensywny kolor jasnosrebrny z lekko niebieskawym odcieniem – nie biały, rogowo - mączny lub szary. Samiczki mają trochę ciemniejszy kolor srebrny niż samce. Kolor lotek i pasów tak jak przy nakrapianych jest ciemnoszary. Pasy wąskie, o równej szerokości, biegnące równolegle.

Srebrne bez pasów: Kolor jak u srebrnych z pasami, lecz bez pasów.

 

Duże błędy:

Mały i krótki tułów, nierówna postawa, wąska i płaska pierś, otwarte plecy, odstające skrzydła, wąskie lotki, tęga głowa, ciemny lub niebieskawy dziób, podwójna lub czerwona brew, brązowy lub czarny rysunek, zbyt jasne lotki, inny kolor piersi i szyi, za miękkie lub luźne upierzenie.

Przy nakrapianych: Nierówny rysunek, zbyt mało ostre trójkąty, nierówne nakrapianie na tylnej części skrzydeł.

Przy srebrnych: Zbyt jasny lub ciemny kolor srebrny, niedociągnięte pasy, zlane lub grube pasy lub ukazujący się trzeci pas.

 

Uwagi do oceny:

Wielkość i kształt figury – postawa – kolor – rysunek – oczy, brew, dziób i ich kolor – ogólny wygląd.

 

 

Grupa I Uformowane

Obrączka numer 9

Wydanie 2001