Rozmiar: 13947 bajtów

ŻYLASTY

Z BASRY

 

 

Pochodzenie: Bliski Wschód (Syria, Liban, Wschodnia Turcja).

 

Wrażenie ogólne: Gołąb z żyłą, z mocnym i skośnym (wznoszącym się) tułowiem, o żywotnym usposobieniu, kolory w części zależne od płci.

 

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Gładka, mocna, płasko wysklepiona, szeroka, lekko wznoszące się czoło.

Oczy:

Pomarańczowe, u gołębi o podstawowym kolorze jasnym (Abiad) i u samców o podstawowym kolorze niebieskim (Rihani) dopuszczalne nieco zielonkowate.

Brwi:

Brwi delikatne, blade.

Dziób:

Średniej długości, nie za mocny, prosty; cielisty u gołębi o kolorze podstawowym jasnym (Abiad), nieco przyciemnionym u gołębi o kolorze podstawowym żółtym (Szrabi) i u młynarzy (Abrasdel); rogowe u samców o podstawowym kolorze niebieskim (Rihani), u samic zaś ciemno rogowy.

Woskówki delikatne.

Szyja:

Mocna, szeroka od podgardla aż do piersi, dobrze rozwinięta i wysunięta do przodu żyła.

Pierś:

Szeroka, zaokrąglona, wysunięta do przodu.

Plecy:

Szerokie przy ramionach, zwężające się i opadające w kierunku ogona.

Skrzydła:

Mocne, dobrze przykrywające plecy, łopatka nieco wysunięty do przodu.

Ogon:

Nie za długi i nie za wąski, zwarty. Z plecami tworzy jedną linię.

Nogi:

Mocne, średniej długości, nieopierzone.

Upierzenie:

Dobrze przylegające.

Rodzaje kolorów:

 

O podstawowym kolorze jasnym (Abiad), o podstawowym kolorze żółtym (Szrabi), śmietankowy – młynarz (Abrasdel), o podstawowym kolorze niebieskim (Rihani).


Kolor i rysunek:

O podstawowym kolorze jasnym (Abiad): tylko samce. Jasno kremowe – głowa nieco jaśniejsza, szyja w bardzo delikatnym złotożółtym kolorze.

O podstawowym kolorze żółtym (Szrabi): jasnokremowa głowa, tarcze na skrzydłach i upierzenie brzucha, szyja żółtozłota, żółte pasy na skrzydłach, jasnoszare lotki i sterówki z nieco ciemniejszym pasem.

Młynarze (Abrasdel): Jasne upierzenie głowy, tarcz na skrzydłach i brzucha, pasy na skrzydłach od żółtych do żółtoszarych, lotki i sterówki jasnoszare, z jasnym obrzeżeniem, pas na ogonie ciemny.

O podstawowym kolorze niebieskim (Rihani): samce mają niebieskoszarą głowę, tarcze na skrzydłach, upierzenie brzucha i ogona, upierzenie szyi złote, jasnołupkowatoszare lotki i pasy, ciemnołupkowatoszary pas na ogonie. Samice mają niebieską głowę, tarcze skrzydeł, brzuch i sterówki, piersi koloru ochry, ciemnołupkowatoszare sterówki, pasy na skrzydłach i pas na ogonie ciemny z nalotem koloru ochry.

 

Duże błędy:

Słaby, wąski korpus, za długi korpus, pozioma postawa, źle rozwinięta lub brak żyły; u gołębi o jasnym kolorze podstawowym (Abiad) przyciemniony dziób lub ledwie zaznaczone pasy; u młynarzy niezbyt jasno obramowane lotki i sterówki; za intensywne kolory, lub inne zdecydowane odchylenia od koloru.

 

Uwagi do oceny:

Ogólne wrażenie – budowa korpusu i postawa – szyja – żyła – głowa – kolor i rysunek – dziób i oczy.

 

 

Grupa I Uformowane

Obrączka numer 9

Wydanie 2007