GARŁACZ FRANCUSKI

Rozmiar: 9664 bajtów

Pochodzenie:

Północna Francja, w Niemczech znany od 1870 roku.

Wrażenie ogólne:

Gołąb o ustawionej pionowo eleganckiej figurze i żwawym usposobieniu. Bardzo wysoko wzniesiona długa, wąska sylwetka z długą szyją i kulą gardła składają się na całość eleganckiego dużego garłacza. Dwie trzecie długości figury położone jest w partii przedniej. Widać wyraźną linię składająca się z trzech łuków utworzonych przez kulę gardła, mostek i ramiona, co jest charakterystyczną cechą.

 

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Dobrze zaokrąglona, czoło nieco podniesione, gładkie.

Oczy:

Pomarańczowe, u białych ciemne; obwódki oczu

Brwi:

Wąskie, u jasnych jasne, u ciemnych kolorów szare.

Dziób:

Średniej długości. U białych i żółtych jasny, u czerwonych i niebieskopłowych koloru rogowego, u innych niebieskich ciemny, u czarnych czarny. Woskówki białe, delikatne.

Szyja:

Długa. Gardło w kształcie kuli, wysoko noszone i wydęte. Także tylna część szyi i z boku dobrze zaokrąglona. Na piersi silnie odstające z wyrazistym ściągnięciem (odcięciem) i widoczną talią.

Pierś:

Bardzo długa, wąska, mostek długi, wystający do przodu.

Plecy:

Długie, wąskie, pionowo opadające.

Skrzydła:

Wąskie, mocno zwarte, krzyżujące się, niedochodzące całkiem do końca ogona. Przegub od tułowia trochę oddalony, lotki odstające.

Ogon:

Wąski, zwarty, tworzący z plecami prostą opadającą linię.

Nogi:

Bardzo długie, z profilu ugięte w stawie piętowym, wąsko rozstawione, patrząc z przodu równoległe. Podudzia łukowate, wystające z tułowia, opierzone sprężystymi piórkami. Skoki i palce długie, nieopierzone. Kolor pazurków bez znaczenia.

Upierzenie:

Ściśle przylegające, sprężyste.

 

Rodzaje kolorów:

Jednobarwne białe, sercate czarne, niebieskie, czerwone, żółte, niebieskie grochy, kawowe, niebieskopłowe, czerwonopłowe, żółtopłowe.


Kolor i rysunek:

Pożądane kolory nasycone. Przy czarnych głowa i niebiesko ubarwionych, szyja, pierś, tarcze skrzydeł i ogon kolorowe. Czerwone i żółte mają dodatkowo jasne ogony. Pośrodku gardła występuje półksiężycowata plama (serce). Wierzchołki półksiężyca powinny kończyć się możliwie pod oczami. Rozeta (róża) skrzydeł składa się z oddzielnych małych białych piórek w pobliżu przegubu.

 

Duże błędy:

Niezgrabna, masywna lub za mała figura; niska, szeroka, rozkroczona lub wąska postawa krępująca swobodę ruchów; krótka partia przednia; wadliwe rozdęcie, kształt i wielkość gardła; za mało uniesiona postawa; wadliwe ściągnięcie lub wadliwa linia trzech łuków; szerokie skrzydła; błędne krzyżowanie się lotek; czerwona brew; odchylenia w rysunku.

 

Uwagi do oceny:

Budowa – figura - postawa – gardło – kolor i rysunek upierzenia – kolor oczu.

 

 

 

Grupa IV Garłacze

Obrączka numer 9

Wydanie 2006