GARŁACZ    GENT

Rozmiar: 37538 bajtów

Pochodzenie:

Nazwa pochodzi od miasta Gent we flandryjskiej części Belgii. Rasa utworzona z udziałem gołębi rasy staroholenerski lotny i garłacz pomorski.

Wrażenie ogólne:

Jest to krótki, o pełnej piersi, dużym stosunkowo gardle z opierzonymi nogami.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Krótka dobrze zaokrąglona z lekko wybitym czołem.

Oczy:

Żywe, wyraziste; u białych, niebieskoogoniastych i gąsek są ciemne; u pozostałych oranżadowe do oranżadowo-czerwonych.

Brwi:

Delikatne, wąskie, koloru jasnego do ciemnego w zależności od koloru upierzenia.

Dziób:

Średniej długości, silny; u białych i jasnoumaszczonych jest jasny, u ciemnoumaszczonych jest ciemny. Kolor dzioba jest cechą drugorzędną. Woskówki są umiarkowanie rozwinięte.

Szyja:

Długa; duże gardło szeroko łączące się z uniesioną piersią i wysuniętymi ramionami, największy obwód gardło ma w części środkowej; górna część gardła stanowi oparcie dla dzioba.

Pierś:

Silna; mostek długi i dobrze umięśniony; prawie niema zaznaczonej talii.

Plecy:

Nieomal ustawione poziomo, krótkie, w ramionach szerokie i lekko wklęsłe..

Skrzydła:

Szerokie, zakrywające plecy, noszone na ogonie.

Ogon:

Szeroki, o 12 sterówkach, stosunkowo krótki.

Nogi:

Stosunkowo długie, nieomal tak szeroko rozstawione jak tułów, silnie porośnięte szerokimi, gęstymi piórami. Pióra te tworzą talerzowato ukształtowane gęste łapcie.

Upierzenie:

Obfite, dość dobrze przylegające.

 

Rodzaje kolorów:

Biały, czarny, czerwony, żółty, niebieski, srebrzysty, płowo-czerwony, płowo-żółty,  niebieski groch.

Kolor i rysunek

Jednokolorowe bez pasów: białe, czarne, czerwone, żółte.


Jednokolorowe z pasami: niebieskie, srebrzyste, płowo-czerwone, płowo-żółte, niebieskie grochy.

Dominikany (gąski): białe są-głowa, gardło, dolna i tylna część pokryw skrzydeł, lotki, podbrzusze, opierzenie nóg. Kolorowe są ogon, szyja z wyjątkiem górnej i środkowej części gardła, górna część pokryw skrzydeł, plecy, wąska linia w okolicy przedniej części mostka. Występują w ubarwieniach: czarnym, niebieskim, czerwonym, żółtym, srebrnym.

Sercate (z półksiężycem): u niebieskich, czarnych, płowych i grochów - ogon jest barwny, u pozostałych – biały. Na szyi u wszystkich występuje biały półksiężyc, którego końcówki sięgają około 2 cm poniżej oczu gołębia, a w najszerszym miejscu półksiężyc ma około 5 cm. Białe są u wszystkich sercatych: pióra ud, brzuch, opierzenie skoków i palców, lotki I rzędu (7-10). Występujące w kolorach jak jednokolorowe.

Tygrysowate: na kolorze podstawowym upierzenia równomiernie rozłożone białe pióra z wyjątkiem lotek I rzędu, opierzenia nóg i ogona, które muszą być kolorowe (czarne, niebieskie, czerwone, lub żółte).

Szeki: na białym upierzeniu rozłożone są w miarę równomiernie, kolorowe pojedyncze pióra w jednym z kolorów (czarnym, czerwonym, żółtym, niebieskim).

Srokate: na białym upierzeniu rozłożone są w miarę równomiernie, kolorowe „plamy” piór w jednym z kolorów (wszystkie możliwe kombinacje kolorów).

 

Duże błędy:

Długie lub słabo wykształcone gardło, długie skrzydła lub ogon, krzyżujące się skrzydła na ogonie, słabe upierzenie i łapcie na nogach, duże błędy w rysunku lub kolorze.

Uwagi do oceny:

Całkowity wygląd-gardło-postawa-opierzenie nóg-rysunek-kolor

 

 

 

 

 

Grupa IV Dęte

Obrączka numer 12

Wydanie 2004