STAWAK   POLSKI

Rozmiar: 25998 bajtów

Pochodzenie: Wyhodowany został w Polsce, w pierwszej połowie XX wieku, głównie przez hodowców z Małopolski.

 

Wrażenie ogólne: Jest to gołąb o średniej wielkości, o zgrabnej i smukłej sylwetce i małym, lecz pięknie wydętym gardle.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Podłużnie zaokrąglona, z płaskim czołem, bez kantów i załamań. Nie za mocna, gładka (bez struktur upierzenia).

Oczy:

Jasnoperłowe, źrenice jak najmniejsza, tęczówki bez krwawych żyłek.

Brwi:

Wąskie, koloru jasnocielistego.

Dziób:

Średniej długości i grubości. Górna część dzioba lekko zagięta ku dołowi. Barwy cielistej, bez żadnych nalotów i plam. Woskówki nosowe gładkie, mało rozwinięte, delikatne i dobrze przylegające.

Szyja:

Możliwie długa, z małym odchyleniem do tyłu. Z tyłu linia szyi łączy się łagodnym łukiem z linią pleców. Gardło wysmukłe, w górnej partii mocno rozdęte, zważające się łagodnie ku dołowi z lekkim wcięciem na styku z tułowiem. Przy wydęciu tworzy kształt gruszki.

Pierś:

Nie szeroka.

Plecy:

Od szyi łagodnie, ukośnie opadające ku ogonowi, tworząc z nim jedną harmonijną linię. Długie i proporcjonalne do całej wielkości figury gołębia.

Skrzydła:

Mocne, szerokie, dobrze przylegające do tułowia, szczególnie w górnej partii pleców, skrzydła nie mogą odstawać ponad wcięcie połączenia gardła z tułowiem. Spoczywające na ogonie, niekrzyżujące się z sobą, o lotkach krótszych od ogona o około 2 cm.

Ogon:

Zwarty, długi, tworzący jedną linie z tułowiem.

Nogi:

Więcej niż średnio wysokie, wąsko ustawione względem siebie, podudzia widoczne. Skoki i palce nieopierzone o barwie intensywnie czerwonej, pazurki jasne.

Upierzenie:

Zwarte, dobrze przylegające.

 

Rodzaje kolorów:

Biały, czarny, czerwony, żółty, niebieski.


Kolor i rysunek:

Tylko jako jednobarwne, w tym tylko niebieskie z czarnymi pasami na skrzydłach i wstęgą na ogonie. Kolor bardzo intensywny z silnym połyskiem.

Duże błędy:

Duża lub kanciasta głowa; czerwone oczy; brwi szerokie lub czerwone; dziób krótki, gruby, cienki, zbyt długi, ciemny lub czarny; opuszczone, niekształtne lub mało wydęte gardło; tułów za krótki, zbyt tęgi; nogi niskie, opierzone palce lub skoki; ogon zbyt krótki, za szeroki lub mało zwarty; opuszczone lub krzyżujące się skrzydła, krótka figura budowy; upierzenie źle przylegające lub bez połysku i mało intensywne kolory.

Uwagi do oceny:

 

Postawa – budowa – figura – gardło – szyja – skrzydła – ogon – nogi ich kolor i długość – barwa upierzenia – połysk - kształt głowy – oczy – kolor i szerokość brwi - dziób w tym jego długość, kolor i kształt.

 

 

 

Grupa IV Dęte

Obrączka numer 8

Wydanie 2005