NORYMBERSKA

JASKÓŁKA

Rozmiar: 11727 bajtów

Pochodzenie: Środkowa Frankonia (Niemcy). Nazwa niemiecka: Nürnberger Schwalben.

 

Wrażenie ogólne: Wydłużona, mocna budowa gołębia typu polnego, o średnich łapciach, z koronką.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Podłużna, zaokrąglona, czoło wysklepione, koronka nie za głęboko osadzona, nachylona do przodu, ale niedotykająca ciemienia, zakończona rozetami.

Oczy:

Ciemne.

Brwi:

O żywej czerwieni.

Dziób:

Średnio długi; koloru cielistego u czerwonych i żółtych; górna część dzioba u czarnych, niebieskich i niebieskich grochowych czarna, rogowa zaś u niebieskopłowych, czerwonopłowych i niebieskopłowych grochowych, jasnorogowy u żółtopłowych. Dolna część dzioba u wszystkich odmian cielista. Woskówki gładkie.

Szyja:

Średnio długa, w miejscu zetknięcia z piersią dobrze wype­łniona.

Pierś:

Szeroka, lekko opadająca.

Plecy:

Długie, lekko opadające.

Skrzydła:

Długie, zwarte.

Ogon:

Zwarty.

Nogi:

Gęste, krótkie łapcie z sępimi piórami. U gołębi o ciemnych kolorach pożądane są ciemne pazurki.

Upierzenie:

Przylegające. Dobrze rozwinięte pióra tłuszczowe.

Rodzaje kolorów:

Czarny, czerwony, żółty, niebieski z czarnymi pasami lub bez pasów, niebieski grochowy, niebieskopłowy z czarnymi pasami lub bez pasów, grochowy niebieskopłowy, czerwonopłowy i żółtopłowy.

 

Kolor i rysunek:

Dzięki piórom tłuszczowym kolory są nasycone i błyszczące; także u niebieskich i płowych nieco ciemniejsze aniżeli u ras pokrewnych. U czarnych, czerwonych i żółtych pod skrzydłami muszą być kolorowe pióra.

 


Podstawowy jest kolor biały. Kolorowe są skrzydła z wyjątkiem piór na ramionach, które tworzą szerokie, zaokrąglone i z tyłu zamknięte białe serce na plecach, oraz łapcie i krymka na głowie. Koronka jest biała.

Kolorowa krymka biegnie przez środek oczu lub dolnej krawędzi oka. Pomiędzy kątem dzioba a okiem wymagana jest kolorowa muszka. Pióra sępie powinny być białe.

Duże błędy:

Słaba budowa, wysoka postawa, zła barwa dzioba, brak piór tłuszczowych, nieostre kolory, za krótka krymka, otwarte serce, dużo kolorowych piór sępich, u czarnych, czerwonych i żółtych matowy kolor lub biały pod skrzydłami. Za głęboko osadzona koronka. Brak rozet. Za krótkie lub za długie łapcie.

 

Uwagi do oceny:

Ogólne wrażenie (budowa, postawa, figura) – kształt i wielkość – rysunek i kolor – koronka – upierzenie nóg – kolor brwi i dzioba

 

 

 

Grupa V Barwne

Obrączka numer 9

Wydanie 2007