POŁUDNIOWO-

NIEMIECKI

TARCZOWY

Rozmiar: 9703 bajtów

Pochodzenie Południowe Niemcy, szczególnie Wirtembergia. Nazwa niemiecka: Süddeutsche Schildtauben.

Wrażenie ogólne: Silny, uszlachetniony gołąb typu polnego, z koronką i prawie poziomą postawą.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Dość szeroka, z wysklepionym czołem i stojącą, wysoko osadzoną koronką, po bokach zakończoną roze­tami.

Oczy:

Ciemne.

Brwi:

Wąskie, czerwone dla czarnych, czerwonych i żółtych, od jasnych do czerwonych, dla pozostałych odmian barwnych, szczególnie pożądane czerwone.

Dziób:

Średnio długi, jasny. Woskówki gładkie, biało przypudrowane.

Szyja:

Średnio długa, podgardle dobrze wykrojone.

Pierś:

Szeroka, dobrze zaokrąglona.

Plecy:

W ramionach szerokie, lekko opadające.

Skrzydła:

Długie, szerokie, zwarte, dobrze przykrywające plecy.

Ogon:

Długi, zwarty.

Nogi:

Krótkie, nieopierzone.

Upierzenie:

Dobrze rozwinięte i przylegające.

Rodzaje kolorów:

Czarny, czerwony, żółty, niebieski z pasami i bez pasów, niebieski grochowy, niebieskopłowy z ciemnymi pasami lub bez pasów, grochowy niebieskopłowy, czerwonopłowy, czerwonopłowy grochowy, żółtopłowy, żółtopłowy grochowy; z białymi pasami i białym łuskowaniem w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym, jasnoniebieskim, niebieskim, niebieskopłowym oraz niebieski różowo łuskowaty.

Kolor i rysunek:

Wszystkie kolory nasycone, szczególnie wyraźne i czyste. Pióra pod skrzydłami u czarnych, czerwonych i żółtych zdecydowanie odpowiednio kolorowe, pióra tłuszczowe dozwolone. Niebieskie i płowe mają czyste, bez cieni tarcze oraz  grochowe i łuskowate możliwie zdecydowany, równomierny rysunek na skrzydłach. Z białymi pasami i białym łuskowaniem niebieskie i niebieskopłowe mają pasy i łuski z czarnym obrzeżeniem.

 


Biało pasiaste i biało łuskowate w kolorze jasnoniebieskim nie posiadają czarnych obrzeżeń na piórach (dopuszczalne są delikatnie szare obrzeżenia) i mają jasny nalot na lotkach. Wszystkie pasy są wyraziste, wąskie, nieprzerwane, równoległe. Niebieskie różowo łuskowate mają niebiesko-białe łuskowanie z czerwonawym nalotem na pasach i łuskach.

Kolorowe są tarcze skrzydeł oraz pióra kciuka (skrzydełka). Białych jest 8 do 10 lotek oraz pozostałe upierzenie.

 

Duże błędy:

Słaby korpus, pióra na nogach, wąska lub krzywa koronka, brak lub przesadnie rozwinięte rozety; pigment na dziobie; nieczyste lub matowe kolory; u czarnych, czerwonych i żółtych brak intensywnego koloru lub dużo białych piór pod tarczami; rdzawe pasy u niebieskich; za szerokie, za krótkie i nierówne pasy; trzeci pas, białe pióra między kolorowymi; mniej niż 8, a więcej niż 10 białych lotek, więcej niż jedno białe pióro w skrzydełku; kolorowe pióra po bokach, na udach i plecach.

 

Uwagi do oceny:

Ogólny wygląd (postawa) – budowa – koronka – rysunek - kolor - kolor dzioba i oczu.

 

 

 

Grupa V Barwne

Obrączka numer 8

Wydanie 2007