SAKSOŃSKA

CZAJKA

Rozmiar: 14484 bajtów

Pochodzenie: Saksonia, szczególnie Góry Rudawy oraz Łużyce; także hodowana na Śląsku i w Czechach. Nazwa niemiecka Sächsische Flügeltauben.

 

Wrażenie ogólne: Silny, o niskiej postawie gołąb typu polnego, bogate łapcie łapcie, z okrągłą koroną lub gładkogłowy.

 

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Wydłużona, wysklepiona, czoło umiarkowanie wysokie; gładka lub z szeroką i gęstą koronką zakończoną rozetami.

Oczy:

Ciemne.

Brwi:

Wąskie, od cielistego koloru do czerwonego (blade są niepożądane u czarnych, czerwonych i żółtych gołębi).

Dziób:

Średniej długości; u czerwonych i żółtych koloru cielistego, u czarnych górna część dzioba czarna, u niebieskich ciemna, u niebieskopłowych i niebieskopłowych grochowych dziób jasnorogowy; dolna część dzioba koloru jasnocielistego.

Szyja:

Średniej długości, wychodząc z korpusu dobrze wypełniona, podgardle dobrze zaokrąglone.

Pierś:

Szeroka, dobrze wysklepiona, wystająca.

Plecy:

Szerokie, długie, lekko opadające.

Skrzydła:

Długie, silne, pióra szerokie.

Ogon:

Długi, zwarty, niedotykający podłoża.

Nogi:

Głęboko ustawione, długie i gęsto upierzone łapcie, również podudzia.

Upierzenie:

Dobrze rozwinięte, lecz nie luźne.

 

Rodzaje kolorów:

Czarny, czerwony, żółty, niebieski, niebieskopłowy z białymi pasami lub łuskowate, także czarne, czerwone i żółte bez pasów; niebieskie, niebie-skopłowe z czarnymi albo ciemnymi pasami, także bez pasów; niebieski grochowy, grochowy niebieskopłowy.

Czajki ryżowe: czerwone i żółte.

Kolor i rysunek:

Czarny, czerwony i żółty czysty i błyszczący. Niebieski i niebieskopłowy jasny i równomierny; łuskowate z zewnętrznie przebarwionymi lotkami; czarne z białymi

 


łuskami powinny mieć rysunek zięby. Pasy czyste, możliwie wąskie, o prostej linii, przechodzące równolegle przez całe skrzydła. Białe pasy u niebieskich i niebieskopłowych z delikatnym, ciemnym obrzeżem.

Kolor podstawowy upierzenia jest biały. Kolorowe jest czółko, łapcie i skrzydła z wyjątkiem piór na ramionach, które tworzą szerokie, zaokrąglone białe serce na plecach. Upierzenie na podudziach możliwie białe (kilka kolorowych piór nie jest wadą). Czółko wąsko osadzone, ku górze szersze (w kształcie gruszki), najwyżej sięgające środka oczu, bokami niedochodzące do brzegów oka.

Czajki ryżowe – są grochowe w kolorze czerwonym i żółtym. Plamki możliwie duże, jaśniejsze końce piór możliwie małe (=ciemnogrochowe). Pigment na lotkach jedynie wzdłuż stosiny, co sprawia, że przy złożonych skrzydłach lotki są jasne. Także łapcie są jasne, lecz nie białe. Górna część dzioba jest ciemna lub jasnorogowa.

 

Duże błędy:

Słaby korpus; słabe, za krótkie, rozwarte łapcie, lub braki w łapciach; wąska albo krzywa koronka; plamista dolna część dzioba; plamki na dziobie u czerwonych i żółtych; ciemne plamki na brwiach; zdecydowanie ubogie czółko; kolorowa bródka; kolorowe piórka na sercu; matowy albo nieczysty kolor; mocna sitowatość na lotkach; rdzawy nalot lub pieprz na białych pasach lub łuskach albo cętkowanie bardzo szerokie; krótkie, mocno nierówne albo poprzerywane pasy; trzeci pas; białe pióra w łapciach lub sitowatość.

Uwagi do oceny:

 

Ogólny wygląd (budowa, postawa, figura) – łapcie – pasy oraz łuskowatość – kolor i rysunek – koronka – kolor dzioba i oczu.

 

 

 

Grupa V Barwne

Obrączka numer 11

Wydanie 2007