SAKSOŃSKI

POLNY

KOLOROWY

Rozmiar: 9119 bajtów

Pochodzenie: Saksonia i Turyngia. Nazwa niemiecka Sächsische Feldfarbentauben.

 

Wrażenie ogólne: Mocny, o niskiej postawie gołąb typu polnego, z łapciami na nogach, gładkogłowy lub z koronką.

 

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Zaokrąglona, ale nieco podłużna, czoło wysklepione, bez lub z szeroką i gęstą koronką zakończoną rozetami.

Oczy:

Pomarańczowe.

Brwi:

Wąskie, w zależności od koloru upierzenia od jasnej do czerwonej lub ciemna.

Dziób:

Średniej długości, czarny u niebieskich i czarnych; u jasnoniebieskich ciemny; u czerwonych i żółtych jasny (u czerwonych dopuszczalny ciemniejszy nalot), u czerwonopłowych grochowych oraz żółtopłowych grochowych koloru rogowego, u izbellowatych jasnorogowy. Woskówki delikatne.

Szyja:

Średniej długości, pełna i rozszerzająca się w kierunku ramion, podgardle dobrze wykrojone.

Pierś:

Szeroka, dobrze wysklepiona, nieco wysunięta do przodu.

Plecy:

Szerokie w ramionach, długie, lekko opadające.

Skrzydła:

Długie i zwarte, dobrze przykrywające plecy.

Ogon:

Długi i zwarty.

Nogi:

Głęboko osadzone, długie i gęsto upierzone, z dobrze rozwiniętymi sępimi piórami.

Upierzenie:

Dobrze rozwinięte i przylegające.

 

Rodzaje kolorów:

Czarny, czerwony, niebieski, jasnoniebieski, zawsze z białymi pasami lub białołuskowate: izabelle z białymi pasami oraz czerwonopłowe grochowe i żółtopłowe grochowe.

Kolor i rysunek:

Kolor czarny, czerwony i żółty czysty i lśniący. Czyste białe pasy, możliwie długie, wąskie i biegnące przez całe skrzydła, u niebieskich z wąskim czarnym obrzeżeniem;


łuski czyste, możliwie równe, u niebieskich łuski z wąskim czarnym obramowaniem; czarne łuskowate z rysunkiem zięby lub bez niego. Niebieskie bez cieni. Jasnoniebieskie w równomiernym odcieniu jasnoniebieskim, bez nalotu w kolorze mąki i cieni, tylko szyja z matowym nalotem w kolorze zieleni; lotki i łapcie z jaśniejszym nalotem, ogon z jaśniejszą wstęgą, łuski bez obrzeżenia (dopuszcza się delikatne szare obrzeżenie). Izabelle w równomiernym i delikatnym kolorze, białe pasy wyraźnie widoczne. Samice jasnoniebieskie oraz izabelle nieco ciemniejsze od samców. Czerwonopłowe grochowe oraz żółtopłowe z jaśniejszymi lotkami, ogonem i łapciami, grochowatość możliwie duża, u ciemnogrochowych możliwie małe jaśniejsze zakończenia piór.

Duże błędy:

Słaby korpus; mocno opadająca postawa, za wysoka postawa; wąska lub krzywa koronka; za krótkie łapcie oraz z lukami w upierzeniu łapci; ciemnorogowy dziób u czerwonych i żółtych; za krótkie, za szerokie, mocno ząbkowane, rdzawe i pokryte drobnymi ciemnymi punktami pasy; białe pióra obok odbytu, białe plecy; wąska pierś; występujący księżyc na piersi; dostrzegalna sitowatość na lotkach, łapciach, ogonie lub klinie; białe lub brakujące sterówki; nieostre, nierównomiernie rozłożone kolory u czarnych, czerwonych i żółtych, ponadto z niebieskim nalotem; za jasny lub za ciemny, nierównomiernie rozłożony kolor u niebieskich; u jasnoniebieskich oraz izabell za ciemny oraz nierównomiernie rozłożony kolor; u jasnoniebieskich za jasny, mączny kolor, fioletowa szyja, miedziana pierś, bardzo ciemne lotki.

 

Uwagi do oceny:

Ogólny wygląd (budowa, postawa, figura) – kształt głowy - kolor upierzenia – pasy i łuskowatość – upierzenie nóg – kolor dzioba i oczu.

 

 

 

 

Grupa V Barwne

Obrączka numer 11

Wydanie 2007