TURYŃSKI

JEDNOBARWNY

Rozmiar: 11125 bajtów

Pochodzenie: Turyngia (Niemcy), wyhodowany około 1850 roku w okolicach Eisenach i Friedrichrody. Nazwa niemiecka Thüringer Einfarbige.

Wrażenie ogólne: Silny, barwny gołąb typu polnego, z prawie poziomą postawą, z łapciami lub bez; płcioznaczny (autosexing), z wyjątkiem niebieskich szymli.

 

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Nieco podłużna, zaokrąglona, gładka lub z koronką zakończoną rozetami.

Oczy:

Pomarańczowe.

Brwi:

Wąskie, w zależności od koloru upierzenia od jasnych do ciemnych.

Dziób:

Średniej długości; jasny u jasnych i o żółtym kolorze podstawowym, rogowy u srebrnych i skowron­kowa­tych, ciemny u niebieskich i niebieskich szymli.

Woskówki słabo ro­zwinięte, biało przypudrowane.

Szyja:

Średniej długości, silna przy podstawie, w kierunku głowy zwężająca się. Podgardle dobrze wykrojone.

Pierś:

Szeroka, dobrze zaokrąglona.

Plecy:

Długie, lekko opadające, w ramionach szerokie.

Skrzydła:

Długie, zwarte.

Ogon:

Długi, zwarty.

Nogi:

Średniej długości, o średniej długości łapciach, z piórami sępimi, lub nieopierzone.

Upierzenie:

Dobrze rozwinięte, przylegające.

 

Rodzaje kolorów:

1.0 (samce): kolor zasadniczy: jasny, żółty i niebieski.

0.1 (samice): srebrny, skowronkowaty, niebieski, niebieski grochowy.

1.0; 0.1: niebieski szymel.

Kolor i rysunek:

Wszystkie kolory delikatne i czyste, bez białych piór. Charakterystyczne są: srebrny kołnierz na przedniej części szyi u jasnych; żółty lub brązowy półksiężyc na piersi oraz pas na ogonie u wszystkich odmian barwnych koloru od żółtoszarego do czarnego.


1.0

Jasny kolor zasadniczy: kolor zasadniczy przypominający kolor mleka, żółty półksiężyc, żółte pasy, delikatnie srebrny kołnierz, lotki żółtoszaro obrzeżone, pas na ogonie szarożółty.

Żółty kolor zasadniczy: śmietankowy kolor zasadniczy, półksiężyc oraz pasy żółte (nasycone), pożądany jest srebrny kołnierz, ogon o deli­ka­tnym popielatym kolorze z ciemnym pasem, tarcze skrzydeł z delikatnym niebieskim nalotem w kształcie chmur, lotki żółtoszaro obrzeżone.

Niebieski kolor zasadniczy: kolor zasadniczy niebieskoszary, półksiężyc czerwonobrązowy, dobrze wyróżniający się srebrny kołnierz, tarcze skrzydeł z niebieskim nalotem w kształcie chmur, ogon i lotki o niewyraźnym kolorze szaroczarnym.

0.1

Srebrny: srebrny kolor zasadniczy, półksiężyc żółty, słaby kołnierz koloru srebrnego, pas na ogonie i pasy na skrzydłach ciemne,  lotki możliwie ciemne.

Skowronkowaty: kolor zasadniczy srebrnoszary, nieco ciemniejszy niż u srebrnych, półksiężyc żółty, słaby kołnierz koloru srebrnego, grochowość, lotki i pas na ogonie brązowoszare.

Niebieski: kolor zasadniczy niebieski, bez cieni, półksiężyc brązowoczerwony, czarne pasy na skrzydłach i pas na ogonie.

Niebieski grochowy: kolor zasadniczy niebieski, półksiężyc brązowoczerwony, grochowość, pasy na skrzydłach i pas na ogonie koloru czarnego.

1.0; 0.1

Niebieski szymel: : kolor zasadniczy niebieski z mniej lub więcej z białym nalotem na upierzeniu korpusu, pożądany brązowy półksiężyc, pas na ogonie oraz pasy na skrzydłach ciemne.

 

Duże błędy:

Słaba budowa; uboga koronka; pióra na nogach u gładkonogich, za krótkie łapcie u łapciatych; odchylenia od koloru i rysunku; na przedniej stronie szyi półksiężyc bez srebrnego kołnierza, za wyjątkiem gołębi o zasadniczym kolorze żółtym; za daleko sięgający półksiężyc; za bardzo intensywny kolor pasa na ogonie i pasów na skrzydłach u samców, za wyjątkiem szymli; brak półksiężyca u niebieskich szymli; brak srebrnego kołnierza u odmian, u których jest on wymagany; brak obramowania lotek u gołębi o zasadniczym kolorze jasnym i żółtym.

 

Uwagi do oceny:

Ogólny wygląd – budowa - postawa – kolor – półksiężyc – kolor pasów i rysunku skrzydeł – łapcie – kolor dzioba i oczu.

 

 

 

Grupa V Barwne

Obrączka numer 8 (10)

Wydanie 2007