Rozmiar: 23891 bajtów

TURKOT

NIEMIECKI

Z ROZWIDLONYM

OGONEM

 

 

 

Pochodzenie: Saksonia i Turyngia.

Wrażenie ogólne: Silny, długi, głęboko osadzony, z prawie poziomą postawą, łapciami, szerokim upierzeniem, rozwidlonym ogonem, gładkogłowy.

 

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:

Sina, o wysokim czole, podłużnie zaokrąglona, gładka.

Oczy:

W kolorze perłowym.

Brwi:

Wąskie, jasne do ciemnych w zależności od koloru upierzenia.

Dziób:

Średniej długości, silny, czarny u czarnych i niebieskich, koloru rogowego u niebieskopłowych, jasny u białych. Woskówki mało rozwinięte, gładkie.

Szyja:

Średniej długości, pełna wystająca do przodu.

Pierś:

Bardzo szeroka, głęboka i wypukła.

Plecy:

Bardzo szerokie, długie, delikatnie opadające.

Skrzydła:

Silne, szerokie, z długimi lotkami, dobrze przykrywające plecy.

Ogon:

Składający się przynajmniej z 16 niezwykle długich i szerokich sterówek, podzielony w środku przez rozwidlenie, brak gruczołu kuprowego.

Nogi:

Krótkie, z długimi i gęstymi łapciami, bez prześwitów (luk), upierzenie nóg szeroko odstające na zewnątrz łączy się z długimi sępimi piórami.

Upierzenie:

Długie, szerokie, naprężone.

 

Rodzaje kolorów:

Biały, czarny, niebieski z czarnymi lub białymi pasami, niebieski grochowy, niebieskopłowy z ciemnymi lub białymi pasami, niebieskopłowy grochowy, jasnoniebieski z białymi pasami.

 

Kolor i rysunek:

Wszystkie kolory nasycone i czyste. Niebieskie i płowe niezakopcone lub mętne. Pasy czyste, nie za szerokie i nie mogą się łączyć. Grochowe z możliwie proporcjonalnym i równym rysunkiem na skrzydłach, Jasnoniebieskie bez obrzeża pasów, z jasnymi

lotkami i ogonem.


Duże błędy:

Wąska, słaba lub krótka figura; za wysoka postawa; dużo czerwieni w tęczówce; gruba lub czerwona brew; brakujące rozwidlenie ogona; mniej niż 16 piór w ogonie; obecność gruczołu kuprowego; za krótkie lub prześwitujące upierzenie nóg; brakujące upierzenie miedzy palcami; zbyt odkryte plecy; bardzo luźne upierzenie; mało wyraźny kolor i rysunek; pierś w kolorze ochry lub białe plecy u gołębi koloru niebieskiego.

Uwagi do oceny:

Wrażenie ogólne – kształt ciała i jego wielkość - postawa – kształt ogona – upierzenie nóg – kolor oczu – kolor upierzenia.

 

 

Grupa Turkoty

Obrączka numer 12

Wydanie 2007