Wielu początkujących hodowców zastanawia się, jaki inkubator do jaj kupić. Wybór nie jest tylko kwestią wygody, ale wpływa głównie na sukces inkubacji. Inkubator zapewnia kontrolowane i higieniczne środowisko, co minimalizuje ryzyko zakażeń i chorób. Wybór odpowiedniego inkubatora może pomóc w utrzymaniu zdrowia i bezpieczeństwa ptaków od chwili wyklucia się aż do dorosłości. Jak wybrać najlepsze urządzenie?
Inkubacja jaj kurzych to niezwykle delikatny i precyzyjny zadanie, które wymaga odpowiednich narzędzi. Wybór inkubatora może pomóc w ograniczeniu strat związanych z nieudanymi wykluciami lub problemami zdrowotnymi ptaków. Inkubator do jaj o odpowiednich funkcjach i parametrach może zminimalizować ryzyko niepowodzeń.
Inkubator do jaj automatyczny
Inkubator do jaj kurzych to urządzenie wykorzystywane do wykluwania się jaj, które utrzymuje stałą temperaturę i wilgotność. Na rynku dostępne są inkubatory manualne (wymagają ciągłego nadzoru i ręcznego manipulowania parametrami), półautomatyczne (automatyczna jest część czynności, np. obracanie jaj) oraz automatyczne (kontrolują temperaturę, wilgotność oraz obracają jaja, dzięki czemu wymagają minimalnego nadzoru).
Automatyczne inkubatory są najwygodniejsze, ale i najdroższe. Profesjonalny inkubator do jaj posiada systemy kontrolujące parametry, wyświetlacze cyfrowe oraz funkcje automatycznego obracania jaj. Dodatkowo może być wyposażony w wydajne systemy grzewcze. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że proces inkubacji odbywa się niemal samoczynnie. Hodowca musi jedynie doglądać zarodki przy pomocy owoskopu.
Inkubator do jaj automatyczny z obracaniem
Inkubatory mogą być przeznaczone do wylęgu jaj kurzych, bażantów, perliczek, przepiórek, kuropatw, ptaków egzotycznych i drapieżnych. Wyposażone są w automatyczny system obracania jaj, który składa się z połączonych ze sobą koszyczków oraz silnika obsługującego mechanizm. W testowanym egzemplarzu pełna rotacja jaj (w lewo i prawo) trwa dwie godziny. Taca wyposażona jest w prześwietlarkę LED, która pozwala wyeliminować nieprawidłowo rozwijające się zarodki.
Grzałka dzięki elektronicznemu systemowi regulacji zapewnia ustawienie odpowiedniej temperatury i utrzymanie jej na stałym poziomie. Stopień wilgoci wewnątrz komory lęgowej reguluje się przez uzupełnienie kanalików z wodą. Urządzenie wyposażone jest w wentylator, który zapewnia optymalne warunki w komorze lęgowej.
Inkubator do jaj gołębich, ale także inkubator do jaj gęsich i innych z automatycznym obracaniem jaj cechuje nawet o 5 proc. lepsza skuteczność lęgów. Moduł automatycznego obrotu cyklicznie w równych odstępach czasu przemieszcza jaja, symulując naturalne zachowania kury kwoki. W przypadku jaj drobiu, dziczyzny i ptactwa wodnego jaja zaleca się obracać co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej 3-5 razy na dobę.
Jak ustawić inkubator do jaj
Inkubacja jaj kurzych powinna odbywać się w odpowiednich warunkach. Należy ustawić urządzenie na płaskiej powierzchni, poziomo oraz stabilnie. Inkubacja powinna odbywać się w pomieszczeniu zamkniętym, do którego nie mają dostępu promienie słoneczne. Zapewnijmy temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 13-25 st. C, a temperatura inkubacji kurzych jaj powinna wynieść 37,7- 38,1 st. C. Inkubator do wylęgu jaj musi być oddalony od grzejników, okien i drzwi.
Inkubator do jaj polski producent
Powinniśmy wybierać inkubatory do jaj polskich i europejskich producentów. Dobry aparat lęgowy stanowi podstawę w hodowli drobiu, gwarantując jednolity rozwój embrionów i wysoką efektywność wylęgu. Polscy producenci inkubatorów do jaj znani są z wysokiej jakości urządzeń i oferują produkty dostosowane do różnych potrzeb hodowców, łącząc nowoczesne technologie z trwałością i niezawodnością.
Inkubator do jaj domowej roboty
Jak zrobić inkubator do jaj, w tym inkubator dla gołębi? Radzimy zacząć od obudowy z tworzywa sztucznego, która zapewni stabilność, izolację termiczną oraz łatwość w dezynfekowaniu. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamontowanie w pokrywie przezroczystego okienka pozwalającego na bieżąco śledzić proces inkubacji. Obudowa powinna być wyposażona w otwory umożliwiające wydostawanie się na zewnątrz szkodliwych oparów, w tym dwutlenku węgla.
Niezbędnym elementem inkubatora jest grzałka, która zastępuje naturalne ciepło obecne podczas wysiadywania jaj przez ptaka. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów grzałek różniących się mocą wyjściową, kształtem oraz materiałem, z jakich zostały wykonane. Najczęściej spotykane są grzałki z aluminium i stopów miedzi.
Sprawne działanie inkubatora zapewnia wentylator, który wraz z elementem grzewczym tworzy system wytwarzający i równomiernie rozprowadzający ciepło po całej przestrzeni komory klujnej. Wentylator musi mieć odpowiednio wyprofilowane skrzydła, dzięki czemu powietrze jest sprawnie mieszane i rozprowadzane. W sprzedaży są wentylatory bezosłonowe oraz w obudowie.
Urządzenie musi być wyposażone w termostat do regulacji temperatury panującej w inkubatorze. Nowoczesne termostaty mają funkcję oszczędności energii i wyłączają się po tym, gdy grzałka uzyska określoną temperaturę. Trzeba także pamiętać o pompie wilgotności, higrometrze i termometrze (analogowy lub cyfrowy). Hodowlę może ułatwić taca do obracania jaj, najlepiej wyposażona w wyprofilowane żłobienia pozwalające bezpiecznie ułożyć jajka.
Do kontroli jakości zarodków przyda się owoskop, czyli urządzenie do prześwietlania skorupki jajka. Wszystkie części niezbędne do budowy inkubatora można kupić w internecie.