Strona głównaBez kategoriiKupujemy drabinę ewakuacyjną - na co zwrócić uwagę?

Kupujemy drabinę ewakuacyjną – na co zwrócić uwagę?

Drabina ewakuacyjna to podstawowy element infrastruktury ewakuacyjnej, który powinien być zainstalowany w każdym budynku posiadającym więcej, niż jedną kondygnację. Sprawdzamy, na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej drabiny do domu, biura lub innego budynku z wymogiem jej instalacji.

Materiał wykonania drabiny

Zacznijmy od materiału drabiny. Dzisiaj, w dobie szerokiego wyboru przeróżnych modeli drabin ewakuacyjnych, crynoline.pl oferuje nam szereg wariantów, uwzględniających aluminium czy stal ocynkowaną. Który wariant wybrać na swoje potrzeby? Aluminium słusznie wydaje się pierwszym wyborem – to materiał wytrzymały, odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także lekki, dzięki czemu sam transport drabiny i jej montaż nie powinien sprawić absolutnie żadnego problemu. Drabiny wykonane z aluminium świetnie sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, gdzie element ewakuacyjny wykorzystywany jest relatywnie rzadko.

A co z budynkami, w których drabina ewakuacyjna służy także do regularnego konserwowania infrastruktury znajdującej się na dachu? Tutaj lepsza może okazać się stal ocynkowana. To równie wytrzymały materiał, który jednak posiada odpowiednią powłokę chroniącą całą konstrukcję przed uszkodzeniami mechanicznymi. Cynk, jakim wzbogacony jest skład takiej drabiny, świetnie sprawdza się także w przeciwdziałaniu korozji, co sprzyja żywotności takiej drabiny.

Normy bezpieczeństwa zgodne z wymogami jakościowymi

Drabina ewakuacyjna powinna, oprócz solidnego materiału, cechować się także zgodnością z szeregiem norm prawnych i jakościowych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, każda drabina ewakuacyjna powinna posiadać szczeble o odległości nie większej niż 30 centymetrów, a sama szerokość szczebli nie powinna być mniejsza niż 50 centymetrów. To bardzo istotne warunki, które muszą być spełnione, jeśli drabina ma być dopuszczona do sprzedaży. Nie musimy jednak przed zakupem mierzyć poszczególnych elementów – wystarczy nam zapewnienie producenta, że konkretny model spełnia te wymagania.

Co równie istotne, drabina ewakuacyjna powinna spełniać konkretne normy jakościowe, uzależnione od przeznaczenia danej drabiny. Najważniejsze normy to

  • DIN 14094-1 – norma związana z ochroną przeciwpożarową.
  • DIN 18799-1 – norma związana z drabinami mocowanymi na stale do budynku.

Jeśli drabina posiada stosowne normy, możemy być spokojni o bezpieczeństwo jej użytkowania.

Dodatkowe elementy zwiększające funkcjonalność drabiny ewakuacyjnej

Szukając najlepszej drabiny ewakuacyjnej, powinniśmy rozejrzeć się także za dodatkowymi akcesoriami, które są praktyczne i zwiększają efektywność samej ewakuacji, ale w wielu sytuacjach są wymagane przez prawo. Przykład? Specjalny kosz ochronny, który stanowi ochronę osoby poruszającej się po drabinie przymocowanej do budynku o wysokości większej, niż 3 metry. Kosz ochronny również powinien spełniać konkretne normy – jego szerokość nie może być mniejsza niż 70 centymetrów.

Szukając odpowiedniej drabiny ewakuacyjnej do budynku o wysokości przekraczającej 10 metrów, należy dodatkowo zadbać o dodatkowe podesty spoczynkowe, dzięki którym poruszanie się po tak wysokiej drabinie nie będzie sprawiać trudności osobom mniej sprawnym fizycznie. Te wszystkie elementy wzięte pod uwagę pozwolą nam na wybór drabiny ewakuacyjnej, która spełni nasze wszystkie oczekiwania.

Artykuł promocyjny.

Poprzedni artykuł
POWIĄZANE

TA SAMA KATEGORIA