Po zakończeniu procesu inkubacji trzeba zadbać o odpowiednie warunki dla właściwego rozwoju piskląt. Do tego celu służą odchowalniki. Dzięki precyzyjnej regulacji temperatury, dostępowi do wody i pożywienia oraz odpowiedniej przestrzeni do poruszania się odchowalniki są gwarancją komfortowego rozwoju drobiu. Urządzenia tego rodzaju adresowane są przez producentów do farm hodowlanych, ale także małych hodowców. Ci ostatni mogą jednak odchowalnik wykonać własnoręcznie przy użyciu prostych elementów.
Gdy kończy się inkubacja jaj kurzych, każdy hodowca przygotowuje odchowalnik. Jest to bezpieczne miejsce dla piskląt, które zapewnia ptakom optymalne warunki w pierwszych dniach życia. Do ciepłego odchowalnika przenosi się pisklęta po 2-3 godzinach od wyklucia. Wewnątrz utrzymuje się odpowiednią temperaturę, wilgotność, oświetlenie i wentylację, które wpływają na zdrowy rozwój piskląt oraz minimalizują ryzyko chorób.
Odchowalnik dla piskląt
Pisklęta przez pierwszy tydzień życia wymagają szczególnej troski i ciepła. Podczas odchowu drobiu trzeba zadbać o takie aspekty, jak dobrze dobrana temperatura, wystarczająca ilość miejsca dla każdego pisklaka, regulowane oświetlenie, możliwość oczyszczania klatki i łatwego karmienia oraz pojenia piskląt. W odchowalniku musi znaleźć się płytkie poidło oraz karmidło lub taca na paszę o małej pojemności, najlepiej z niskimi rynienkami.
Nowoczesne odchowalniki to wyposażenie, które ułatwi życie każdego hodowcy. Dzięki innowacyjnym technologiom ich obsługa jest prosta, a warunki panujące w środku można dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Podstawowe elementy każdej odchowalni to ściółka, obudowa oraz pokrywa. Cała konstrukcja wyglądem przypomina klatkę i zapewnia pisklakom bezpieczne schronienie. Dno urządzenia zaprojektowane jest tak, aby hodowca bez problemu mógł opróżnić wnętrze z odchodów i innych zanieczyszczeń.
Podstawą każdego odchowalnika jest również system pozwalający na regulację temperatury oraz otwory wentylacyjne. W ten sposób wewnątrz utrzymuje się świeże powietrze, które nie narazi piskląt na wyziębnięcie. Kluczem efektywnej hodowli jest dobre oświetlenie. Intensywność światła nie może być za mocna lub za słaba, a program świetlny powinien być dostosowany do pory dnia oraz okresu wychowu piskląt.
Odchowalnik dla piskląt gdzie kupić
Gotowy zestaw do odchowania piskląt możesz kupić w sklepach stacjonarnych oraz w internecie. Jego podstawowym elementem jest sztuczna kwoka. Lampą grzewczą można ogrzać nawet 100 ptaków – w zależności od wieku ptaków. Urządzenie sprawdzi się przy kurach, kaczkach, gęsiach, bażantach, przepiórkach czy perliczkach.
Sztuczna kwoka może być wykorzystywana także jako tymczasowa izolatka dla chorych ptaków. Dzięki czerwonemu światłu z promiennika ptaki są spokojniejsze i mniej agresywne w stosunku do siebie. Światło emitowane przez sztuczną kwokę uspokaja pisklaki.
Odchowalnik dla piskląt jak zrobić samemu
Różnego rodzaju odchowalniki dostępne są w sklepach, ale nie trzeba wydawać dużych kwot, aby zapewnić pisklakom bezpieczeństwo. Jak zrobić odchowalnik dla piskląt? Własnoręczna budowa odchowalnika jest dużo prostszym zadaniem niż skonstruowanie urządzenia, jakim jest inkubator do jaj.
Budowę odchowalnika dla piskląt warto rozpocząć od wydzielenia miejsca, gdzie ptaki będą trzymane. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie paneli do budowy kręgów separacyjnych, w których ptaki będą bezpieczne. Są to niewielkie panele, które łączy się sobą w różnych kombinacjach.
W pierwszej kolejności rejon przebywania piskląt należy wyścielić i upewnić się, że nie ma w nim miejsc, gdzie są narażone na kontuzję. Lampę grzewczą umieszcza się w specjalnej oprawie z łańcuszkiem do zawieszenia nad odchowalnikiem. Alternatywą dla promiennika jest mata lub płyta grzewcza. Trzeba pamiętać także o płytkim poidle o niewielkiej pojemności, dzięki któremu najmłodsze ptaki unikną podtopienia. Za sprawa karmidła lub korytka z niskim rantem pisklaki nie powinny mieć kłopotów z pobieraniem paszy.
Odchowalnik dla piskląt temperatura
Kluczową rolę w odchowalniku odgrywa odpowiednia temperatura, dzięki czemu pisklęta są dogrzane. Zadanie sztucznej kwoki realizuje promiennik z oprawą, którą wiesza się nad odchowalnikiem. Taki sposób dogrzewania piskląt jest dla nich bezpieczny. Ptaki gromadzą się w kręgi w miejscach, w których oddawane jest ciepło. Dzięki specjalnej oprawie do lampy nie ma możliwości, aby któryś pisklak poparzył się lub został zraniony.
W ciągu pierwszych dwóch dni optymalna temperatura do odchowywania młodych kurcząt powinna wynosić 32 st. C. W kolejnych siedmiu dniach należy ją obniżyć do 30 st. C, a później stopniowo zmniejszać o jeden stopień aż do uzyskania 18-20 st. C. Jest to zabieg planowy, którego celem jest przygotowanie piskląt do warunków środowiskowych.
Odchowalnik dla piskląt wymiary
Rozmiar odchowalnika zależy przede wszystkim od liczby piskląt, które chcemy wychować. W przypadku większej liczby konieczne jest zapewnienie takiej przestrzeni, aby każdy ptak miał wystarczające miejsca do rozwoju. Odchowalnik o wymiarach 80×80 cm pozwoli odchować ok. 60-80 piskląt. Nie warto budować niskich obiektów, gdyż wystarczą one na krótko. Pisklaki rosną szybko i mogą zacząć wyskakiwać. Idealna wysokość odchowalnika wynosi 40 cm.
Dla piskląt bażantów lub przepiórek górę odchowalnika należy przykryć siatką, by uniknąć ucieczki ptaków.