Strona głównaIndykIndycze jaja - właściwości i zastosowanie

Indycze jaja – właściwości i zastosowanie

Indyk domowy był od zawsze hodowany głównie dla mięsa i czasem dla piór. Ptak ten znosi także jajka, które jednak w przeciwieństwie do kurzych nieczęsto znajdują miejsce w ludzkich jadłospisach. Niestety, indyki radzą sobie ze znoszeniem jaj gorzej niż kury, gdyż robią to zdecydowanie rzadziej, a jeśli już to poza kurnikiem. Zalety jaja indyczego są jednak wielkie niezależnie od tego, że są rozmiarowo większe niż kurze. Dlaczego warto je jeść?

Polska jest trzecim największym eksporterem drobiu na świecie i liderem w UE. Dotyczy to w szczególności drobiu kurzego, ale także rola indyków w rolnictwie jest znacząca. Korzyści z hodowli indyków są wielostronne. Mięso z indyka charakteryzuje się wysoką zawartością białka i niższą zawartością tłuszczu. Podobnie jest z jajkami indyczymi.

Jajka indycze właściwości

Spośród wszystkich jaj ptaków hodowlanych jaja indyków są najbardziej zbliżone składem do kurzych. W typowym jajku indyczym – podobnie jak w kurzym – skorupka to 12 proc. wagi, białko 32 proc., a żółtko 56 proc. Zarówno w jajach indyczych, jak i kurzych całkowita zawartość tłuszczów wynosi ok. 33 proc. całości, ale w jajach indyczych tłuszcze nasycone to średnio 28 proc. całości wobec 30 proc. w jajach kurzych.

Tak więc jaja indycze mają nieco mniej niezdrowych tłuszczów nasyconych, ale kurze dużo więcej zdrowych tłuszczów wielonienasyconych oraz najbardziej wartościowych kwasów trójnienasyconych (1 proc. wobec 0,3 proc. w jajach indyka). Również pod względem zawartości białka i składu aminokwasowego jaja indycze są bardzo podobne do kurzych. W obydwu przypadkach w 100 g znajduje się około 15 g białka, z czego około 30 proc. to najbardziej wartościowe aminokwasy egzogenne.

Indycze jaja czy są jadalne

Jaja indycze są absolutnie bezpieczne do spożycia, a ponadto bardzo smaczne. Tak jak w przypadku każdego rodzaju jaj, najlepiej najpierw je ugotować lub przynajmniej pasteryzować, aby zabić szkodliwe bakterie. Czy jajka indycze są zdrowe? Są świetnym źródłem białka, a także witamin A, D, E, K oraz z grupy B, minerałów (żelazo, fosfor, cynk) oraz zdrowych tłuszczy.

Indycze jaja kalorie

Jajka indycze są nieco bardziej kaloryczne niż jaja kurze, z prawie dwukrotnie większą ilością kalorii, białka i tłuszczu, choć są tylko o ok. 50 proc. większe niż kurze.

Indycze jaja kaloryczność

Ile kalorii ma jajko? Wszystko zależy od wielkości czy sposobu przyrządzenia. Według badań dietetyków, surowe jajko kurze ma 139 kcal, przepiórcze 158 kcal, kacze 185 kcal, a indycze 171 kcal w 100 g produktu.

Jajo indycze wielkość

Mimo że indyki są kilka razy masywniejsze od kur, jaja indycze są większe od kurzych jedynie mniej więcej o połowę. Ich skorupki mogą być białe, kremowe, brązowe lub nakrapiane, a cieńszy koniec jest zauważalnie bardziej spiczasty niż w jajach kurzych. Zarówno skorupa, jak i błona oddzielająca jajko od skorupy są grubsze w jajach indyczych, co sprawia, że są nieco trudniejsze do rozłupania.

Typowe jajo indycze waży ok. 80 g, a kurze tylko 50 g. Należy przy tym pamiętać, że zarówno jajka indycze, jak i kurze potrafią mieć znacznie większe rozmiary niż przeciętne. Największe jaja indyków osiągają masę nawet ponad 100 g, a kurze do 70 g.

Jajka indycze cena

Kury nioski mogą w ciągu roku znieść około 300 jaj, a samice indyka w zależności od rasy tylko 75-130. W efekcie nakłady pracy i paszy na taką samą masę jaj są wielokrotnie wyższe w przypadku indyków. Aby więc zapewnić zyskowność produkcji, ceny jaj indyczych musiałyby być wielokrotnie wyższe niż kurzych.

Jaja indycze gdzie kupić

Jaja indycze nie są tak powszechnie dostępne jak jaja kurze, co może sprawić, że są trudniejsze do znalezienia w osiedlowych sklepach spożywczych. Są jednak często spotykane na farmach, rynkach rolnych lub w specjalistycznych sklepach z żywnością. Ze względu na mniejszą dostępność i produkcję jaja indycze mogą być droższe niż jaja kurze. Cena jednego jaja indyczego wynosi ok. 2 zł.

Jajka indycze ile gotować

Bardzo trudno jest odróżnić jajka indycze od kurzych pod względem smaku. Większość ludzi zgadza się, że są niemal identyczne, chociaż można wyczuć nieco bardziej kremowy smak jaj indyczych dzięki stosunkowo wyższej zawartości tłuszczu. Różnice są jednak bardzo niewielkie. Smak jaja indyczego jest dużo bardziej zbliżony do kurzego niż kaczego.

Jajka indycze gotujemy podobnie jak kurze. Wkładamy do zimnej wody i trzymamy na średnim ogniu przez co najmniej dziesięć minut. Czas zaczynamy odliczać od momentu zagotowania się wody. Wodę solimy, aby zapobiec pękaniu skorupki. Aby łatwiej obrać jajka ze skorupki, po ugotowaniu zalewamy je zimną wodą i odstawiamy na 3-4 minuty.

Jaja indycze przepisy

Jaja indycze przyrządzamy w ten sam sposób, co kurze. Można je gotować na twardo, na miękko, smażyć, piec, a także używać do wypieków, sałatek i innych potraw. Proponujemy sałatkę z jajek indyczych z awokado i pomidorami. Aby przygotować tę zdrową potrawę, ugotuj jajka indycze na twardo, obierz je i pokrój w kostkę. Dodaj awokado pokrojone w kostkę, pomidory pokrojone w plastry, czerwoną cebulę pokrojoną w piórka i świeżą kolendrę. Do sałatki dodaj sos winegret z oliwy, soku z cytryny, soli i pieprzu.

Możesz też zrobić ciasto czekoladowe z jajkami indyczymi. W tym celu ubij jajka indycze z cukrem na puszystą masę. Dodaj roztopioną czekoladę, mąkę, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną. Wymieszaj składniki na gładką masę i przelej do formy na ciasto. Piecz w piekarniku przez około 40 minut w temperaturze 180 st. C.

POWIĄZANE

TA SAMA KATEGORIA