Strona głównaPapugiPapugi - inteligentne ptaki domowe

Papugi – inteligentne ptaki domowe

Papugi to kolorowe, wesołe, a przy tym niezwykle inteligentne ptaki, które mogą zaskoczyć zdolnością mówienia. Wśród gadających papug umiejętność mówienia szybciej zdobywają samce, ale samice mówią dokładniej i wyraźniej. Ptaki można nauczyć powtarzać proste zdania. Powtarzają je bezmyślnie, choć nie ma na to przekonywających dowodów. Papuga to gadatliwy ptak, który ożywi każdy dom. Niektóre gatunki potrafią przegadać nawet 80 lat!

Gadająca papuga to stosunkowo niecodzienne zjawisko. Wiele ptaków nie ma zdolności głosowych, a indywidualne różnice występują nawet w obrębie gatunku. Aby ją oswoić i wyszkolić, potrzebujemy czasu i cierpliwości, ale kiedy już nauczy się mówić, gadająca papuga potrafi wprawić w osłupienie.

Jaka jest najlepsza papuga do domu?

Najpopularniejsze papugi w Polsce to ara, nimfa, aleksandretta obrożna, żako i falista. To jednocześnie najpiękniejsze gatunki papug do hodowli. Największą pociechę z kontaktów z egzotycznym ptakiem sprawimy sobie przyjmując pod swój dach ptaka, który był wcześniej oswojony przez odpowiedzialnego hodowcę. Zakup papugi ze sklepu zoologicznego pod wpływem impulsu jest błędem, gdyż ptaki te są zwykle nieprzyzwyczajone do człowieka.

Do najczęściej wybieranych do hodowli domowej należą papużki faliste. Za kraj ich pochodzenia uznaje się Australię. Ptak wyróżnia się wyjątkowym charakterem, dlatego szybko trafił do Europy, by podbić serca miłośników ptaków. Przeciętny egzemplarz ma ok. 20 cm długości i waży około 25-30 g. W środowisku naturalnym zachwyca zielonym brzuszkiem i klatką piersiową. W hodowli możemy spotkać się także z żółtym, niebieskim i fioletowym kolorem upierzenia. Żyją średnio 5-8 lat.

Równie towarzyską papugą, która pochodzi z Australii jest nimfa. W rodzinnym kraju uważana za szkodnika, w Europie znana jest jako radosny ptak o niespotykanym wyglądzie. Wyróżnia go czubek z piór przypominający irokeza. Najczęściej posiada upierzenie szare, żółte i białe. Po obu stronach policzków możemy zaobserwować okrągłe pomarańczowe plamy, które wyglądają jak rumieńce. Papugi mają ok. 30 cm długości i ważą ok. 100 g. Żyją ok. 20 lat.

Nawet pół wieku przeżyje papuga amazonka. Zgodnie z nazwą, na wolności zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej i Południowej. Istnieje wiele podgatunków tej papugi, przy czym niektóre potrafią naśladować ludzką mowę. Papugi te mają ok. 25-45 cm, ważą 176-766 g. Amazonki zazwyczaj występują w kolorze zielonym. Barwa upierzenia może się różnić w zależności od podgatunku.

Jakie papugi są najinteligentniejsze?

Do najpopularniejszych gatunków papug należy ara, która wyróżnia się szczególnie kolorowym upierzeniem i umiejętnością naśladowania dźwięku mowy ludzkiej. Jej najbardziej pospolita odmiana, ararauna waży ponad kilogram i potrafi przeżyć nawet 80 lat. Do 40 cm długości przy ok. 500 g wagi osiąga pochodząca z Afryki papuga żako. Jest bardzo przyjacielska i źle znosi samotność. Przywiązuje się do człowieka i chętnie towarzyszy mu w codziennych czynnościach. Z reguły sama wybiera sobie ulubionego opiekuna, a pozostałych domowników może traktować z dystansem.

Za najinteligentniejszych przedstawicieli gatunku o najbardziej rozwiniętych zdolnościach dźwiękonaśladowczych uznaje się żako kongijskie i liberyjskie. Ptaki te są zdolne do powtarzania nie tylko pojedynczych słów, ale i całych zwrotów czy nawet krótkich wierszyków i rymowanek. Ptak może nauczyć się fragmentów dialogu z programu oglądanego w telewizji czy audycji radiowej.

Żako cieszy się opinią gaduły. Doskonale powtarza dźwięki, np. szczekanie psa, dzwonek do drzwi, skrzypienie drzwi. Wymaga dużego zainteresowania ze strony domowników. Gdy jest z nich niezadowolona, bo np. poświęcają jej zbyt mało czasu, potrafi ugryźć człowieka.

Duże umiejętności dźwiękonaśladowcze mają również samce amazonki. Potrafią opowiadać, recytować, naśladować kasłanie, gwizdać melodie, a nawet śpiewać piosenki czy arie operowe. Natomiast papugi kakadu uczą się pojedynczych słów i dźwięków oraz potrafią… tańczyć.

Jaką papugę najłatwiej oswoić?

Do gatunków łatwiejszych do oswojenia należą papużki faliste czy nimfy. Najłatwiej oswaja się papugi młode, ale niezbyt młode (najlepiej zacząć, gdy mają ok. trzy miesiące). Dobrze trzymać ptaki w parach, by mogły rozwijać swoje zdolności społeczne i personalne. Papugi potrzebują towarzysza swojego gatunku do prawidłowego rozwoju. Ptakami, które trudno się oswaja są świergotki, modrolotki czy rozelle.

„Teraz mam nimfę-albinosa. Zawsze chce wyjść z klatki, a jak się ją wypuści, to zaraz zlatuje na ramię i cały dzień siedzi. Czasem jak jej się znudzi siedzenie na kimś, to zlatuje na dywan albo spaceruje po stole czy siada na tv. Ale jak np. ktoś wyjdzie i sama zostaje w pokoju, to zaraz leci za domownikiem, żeby przebywać w tym pomieszczeniu co ów domownik, nigdy nie lubi być sama. Często podchodzi mi pod szyję i lekko stuka dziobem, a potem spuszcza łebek, żebym ją głaskał. Papuga jest nienasycona tym głaskaniem. Jak ktoś kaszlnie albo kichnie, to papuga przedrzeźnia. No i czasem bardzo lubi podyskutować, wtedy bierze się ją na dłoń i wydaje różne dźwięki” – napisał użytkownik popularnego portalu.

Czy papugi są najinteligentniejszymi ptakami?

Papugi i krukowate są najinteligentniejszymi ptakami na świecie. Oba gatunki nieustannie zdumiewają naukowców swoją inteligencją, zwłaszcza zdolnością do rozwiązywania problemów technicznych. Np. wrona brodata wykorzystuje patyki jako narzędzia do wyszukiwania larw w korze drzew i uschniętych pniach, a papuga górska kea wykorzystuje przedmioty wynajdywane w naturalnym środowisku do znalezienia sobie pożywienia.

POWIĄZANE

TA SAMA KATEGORIA