Strona głównaPomocneJakie są koszty utrzymania hodowli gołębi - czy jest to dobry pomysł...

Jakie są koszty utrzymania hodowli gołębi – czy jest to dobry pomysł na inwestycję?

Posiadanie własnej hodowli gołębi, z całą pewnością jest fascynującym hobby jak i przedsięwzięciem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, na jakie koszty należy się nastawić, decydując się na utworzenie hodowli. Jak w każdym przypadku, znajdą się koszty początkowe, jak również te stałe, które będą obciążać nasz budżet regularnie. Warto zatem wszystko sobie przeliczyć, aby uniknąć zaskoczeń.

Koszty początkowe – najdrożej na starcie

Najczęściej zdarza się tak, że koszty początkowe różnych przedsięwzięć są wysokie i wymagają sporego nakładu finansowego. Nie inaczej jest w przypadku hodowli gołębi. Podstawowym kosztem będzie oczywiście zakup gołębi, który w głównej mierze uzależniony będzie od tego na jaki gatunek się zdecydujemy. Ceny ptaków są różne, lecz najczęściej wahają się od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy. 

Warto dowiedzieć się, czym róznią się konkretne ptaki od siebie, tak aby wybrać gatunek najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom. Pozwoli nam to na rozsądne zarządzanie budżetem, co jest bardzo istotne. Wiedzą o tym osoby, które obstawiają wyniki meczów piłkarskich, używając Betclic kod promocyjny, który pozwala na skorzystanie z zakładu bez ryzyka.

Gdy wybierzemy już odpowiedni gatunek gołębi, musimy zainwestować w gołębnik, czyli miejsce gdzie będą one przebywać na co dzień. Jego cena jest zależna od wielu czynników, głównie jednak od wielkości i materiału z jakiego będzie wykonany. W tym aspekcie nie należy jednak oszczędzać. Należy również nastawić się na koszty związane z zakupem wyposażenia gołębnika. Obligatoryjnym zakupem będą poidła, karmniki, czy legowiska. Pamiętać trzeba także o kwestii oświetlenia, czy wentylacji, które mogą okazać się niezbędne.

Cykliczne koszty stałe – na jaki wydatek się przygotować?

Wysokość kosztów stałych będzie naturalnie uzależniony od wielkości naszej hodowli. Im większa ona będzie, tym wyższą kwotę będziemy zmuszeni uiszczać na poczet jej utrzymania. Co do zasady, nie powinny one być jednak wysokie. Przy standardowej wielkości hodowli, musimy nastawić się na koszty w wysokości kilkuset złotych w skali miesiąca. 

Do stałych wydatków zaliczyć trzeba koszty związane przede wszystkim z zakupem karmy i ściółki. Dobry hodowca powinien decydować się na karmę najwyższej jakości, która będzie najbardziej wartościowa dla ptaków. Będzie się to wiązać oczywiście z wyższymi kosztami utrzymania.

Nie wolno zapominać o regularnej opiece weterynaryjnej, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia ptaków. Konieczne będą także szczepienia, które pozwolą zapobiegać różnego rodzaju chorobom. 

Podsumowując, założenie hodowli gołębi na samym początku kosztować będzie kilka tysięcy. Wszystko zależy jednak od tego, jaką ilość ptaków zdecydujesz się zakupić oraz od ich gatunku. W późniejszym czasie, miesięczny wydatek na poczet utrzymania hodowli, nie powinien przekraczać kilkuset złotych.

Artykuł sponsorowany.

POWIĄZANE

TA SAMA KATEGORIA