Gołębie to stały element miejskiego krajobrazu. Od lat cieszą się ogromną popularnością jako ptaki hodowlane. Hodowanie gołębi jest zajęciem wymagającym i pracochłonnym, ale może przynosić duże zyski. Ptaki te są łatwe w utrzymaniu i stosunkowo tanie, choć mają określone wymagania. Gołębie potrzebują wygodnego i przestronnego gołębnika oraz pożywnej paszy podawanej w odpowiednim karmniku. Jak pielęgnować gołębie i dbać o ich zdrowie, aby hodowla była ekologiczna?
Gołębie to jedne z najstarszych ptaków hodowlanych. Wszystkie obecne gatunki pochodzą od gołębi skalnych, które zostały udomowione wiele tysięcy lat temu. Początkowo doceniane były głównie ze względu na swoje walory kulinarne, a w później zaczęto je hodować w celach hobbystycznych i sportowych.
Po co hoduje się gołębie
Hodowla gołębi rasowych może przynieść niezłe zyski, oczywiście pod warunkiem, że ptaki będą zdrowe i zadbane, a my poświęcimy sporo czasu na naukę oraz zainwestujemy w swoje hobby. Na wstępie konieczny jest zakup wartościowych okazów od sprawdzonych hodowców. Wyselekcjonowane ptaki będą kosztowały więcej od innych. Aby hodowla przynosiła zyski, konieczne jest posiadanie co najmniej sto sztuk ptactwa.
Zarabianie na hodowli gołębi jest proste. Hodowcy gołębi pocztowych mogą brać udział w konkursach, gdzie oprócz pucharów i nagród rzeczowych przewidziane są nagrody pieniężne dla właścicieli najlepszych i najszybszych okazów. Zarabiać można także na sprzedaży potomstwa nagradzanych gołębi. Organizowane regularnie wystawy to także doskonała okazja, aby sprzedać ptaki, nabyć nowe okazy do swojej hodowli oraz wymienić się doświadczeniami z innymi pasjonatami gołębi.
Ile kosztuje utrzymanie gołębi?
Gołębie rasowe można kupić w sklepach, u hodowców, na targach i wystawach oraz zamówić przez internet. Ceny gołębi mogą różnić się w zależności od rasy, wieku i pochodzenia ptaków. Dostępne są gołębie kosztujące od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę. Jednak jeśli myślisz o gołębiach o wysokich walorach genetycznych, bądź gotowy na większe wydatki.
Najdroższe są gołębie pocztowe, które osiągnęły sukcesy w wyścigach, cieszą się najwyższym prestiżem w świecie hodowców. Cena gołębia zależy od takich czynników, jak pochodzenie, rasa, wiek, wydajność lotów oraz zdolności komunikacyjne. Kilka tysięcy złotych zapłacimy za młodego, perspektywicznego gołębia, ale już kilkadziesiąt tysięcy złotych trzeba wydać na ptaka o udokumentowanych sukcesach w wyścigach.
Gołębie potrzebują odpowiedniego pożywienia, aby być zdrowe i dobrze się rozwijać. Koszt karmy zależy od liczby ptaków, jakie posiadasz, a także od jakości i rodzaju karmy, którą wybierzesz. Do wyboru są gotowe mieszanki karmy dla gołębi, możesz też samodzielnie przygotowywać posiłki. W hodowli duże znaczenie mają naturalne dodatki zakwaszające dla gołębi, które ograniczają rozwój niepożądanych mikroorganizmów i grzybów w paszy oraz w przewodzie pokarmowym ptaków.
Do kosztów stałych należą ponadto wydatki na opiekę weterynaryjną. Koszt leczenia gołębi zależy od problemu zdrowotnego, z jakim się spotkasz. Regularne wizyty u weterynarza i profilaktyczne badania mogą pomóc w zapobieganiu poważniejszym problemom zdrowotnym.
Gołębie są podatne na zakażenia wywoływane przez pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne, co stwarza wiele problemów dla hodowców. Pasożyty są główną przyczyną wielu chorób zakaźnych, a nawet mogą powodować śmierć ptactwa. Ziemia okrzemkowa dla gołębi zwalcza wewnętrzne pasożyty w przewodach pokarmowych. Może służyć również w celu odrobaczania gołębi rasowych.
Czy można postawić gołębnik bez pozwolenia?
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. realizacja wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. Budowa gołębnika mieszczącego się w tych wymiarach wymaga jedynie zgłoszenia miejscowemu staroście.
Eko hodowla gołębi
Hodowla gołębi pocztowych w stylu eko polega na utrzymaniu stada bez chemii i innych substancji mogących wpłynąć negatywnie na organizm ptaków. Karma skomponowana jest z pszenicy, jęczmienia, grochu czy kukurydzy. Propagowana jest suplementacja ziołowa w hodowli gołębi oraz naturalna karma dla gołębi, która pozbawiona jest wszelkich sztucznych dodatków i konserwantów.
Naturalne składniki, takie jak nasiona, zioła czy dodatki warzyw zapewniają nie tylko niezbędne składniki odżywcze, ale także wpływają na różnorodność smaku karmy, co jest ważne dla zachowania apetytu gołębi. Dobra karma powinna zawierać wysokiej jakości zboża, które są podstawowym źródłem energii i białka. Wysoka zawartość błonnika w paszy sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego gołębi. Należy również zwrócić uwagę na witaminy i minerały, które są nieodzowne dla wzmacniania odporności i poprawy kondycji piór.
Karmy dostępne na rynku oferują hodowcom możliwość dopasowania diety do indywidualnych potrzeb ptaków. Dla młodych gołębi, których organizmy są w okresie intensywnego wzrostu, istotne jest dostarczenie karmy bogatej w składniki odżywcze wspierające zdrowy rozwój oraz odpowiednią ilość energii. Doskonale sprawdza się dodawanie do karmy siemienia lnianego, które dostarcza cennych kwasów tłuszczowych omega-3, a także karmy wzmacniającej z orkiszem i lnem.