Polacy najczęściej trzymają w domach psy i koty, ale coraz częściej w mieszkaniach pojawiają się zwierzęta egzotyczne. Należą do nich papugi, które są dość trudne w utrzymaniu, gdyż wymagają stałej opieki, uwagi opiekuna, odpowiedniego pokarmu, dużo miejsca oraz specjalnych klatek. Papugi są istotami wysoce społecznymi, dlatego decydując się na papugę jako zwierzę domowe, należy rozważyć posiadanie co najmniej dwóch ptaków.
Papugi to kolorowe, wesołe, a przy tym niezwykle inteligentne ptaki, które mogą zaskoczyć zdolnością mówienia. Wśród gadających papug umiejętność mówienia szybciej zdobywają samce, ale samice mówią dokładniej i wyraźniej. Ptaki można nauczyć powtarzać proste zdania.
Gatunki papug i ich ceny
Trudno powiedzie, jaka jest najlepsza papuga do domu. Wszystko zależy od naszych oczekiwań wobec ptaków oraz warunków, jakie możemy im zapewnić. Najpopularniejsze papugi w Polsce to ara, nimfa, aleksandretta obrożna, żako i falista. To jednocześnie najpiękniejsze gatunki papug do hodowli. Największą pociechę z kontaktów z egzotycznym ptakiem sprawimy sobie przyjmując pod swój dach ptaka, który był wcześniej oswojony przez odpowiedzialnego hodowcę.
Do najczęściej wybieranych do hodowli domowej należą papużki faliste (cena ok. 30 zł za sztukę). Za kraj ich pochodzenia uznaje się Australię. Ptak wyróżnia się wyjątkowym charakterem, dlatego szybko trafił do Europy, by podbić serca miłośników ptaków. Przeciętny egzemplarz ma ok. 20 cm długości i waży około 25-30 g. W środowisku naturalnym zachwyca zielonym brzuszkiem i klatką piersiową. W hodowli możemy spotkać się także z żółtym, niebieskim i fioletowym kolorem upierzenia. Ile żyją papugi faliste w domu? Żyją średnio 5-8 lat.
Równie towarzyską papugą, która pochodzi z Australii jest nimfa (30-70 zł za sztukę). W rodzinnym kraju uważana za szkodnika, w Europie znana jest jako radosny ptak o niespotykanym wyglądzie. Wyróżnia go czubek z piór przypominający irokeza. Najczęściej posiada upierzenie szare, żółte i białe. Po obu stronach policzków możemy zaobserwować okrągłe pomarańczowe plamy, które wyglądają jak rumieńce. Papugi mają ok. 30 cm długości i ważą ok. 100 g. Żyją ok. 20 lat.
Nawet pół wieku przeżyje papuga amazonka (2-3,5 tys. zł). Zgodnie z nazwą, na wolności zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej i Południowej. Istnieje wiele podgatunków tej papugi, przy czym niektóre potrafią naśladować ludzką mowę. Papugi te mają ok. 25-45 cm, ważą 176-766 g. Amazonki zazwyczaj występują w kolorze zielonym. Barwa upierzenia może się różnić w zależności od podgatunku.
Papugi w domu – jak o nie dbać
Podstawą diety papug są ziarna, np. nasiona słonecznika, proso, owies czy soczewica. Dobrym dodatkiem mogą być orzechy (włoskie, migdały, orzeszki ziemne). W diecie papugi powinny znaleźć się również świeże owoce i warzywa, takie jak jabłka, marchewki, brokuły, truskawki, papryka. Niektóre owoce i warzywa mogą być jednak toksyczne dla ptaków, np. awokado.
Pamiętaj o regularnym dostarczaniu papudze świeżej i czystej wody, aby zapewnić jej odpowiednie nawodnienie, a także regularnym czyszczeniu klatki (przynajmniej raz w tygodniu). Niezbędna jest wymiana podkładki i usuwanie resztek jedzenia oraz utrzymanie czystości w otoczeniu klatki, aby uniknąć pyłów i kurzu mogących wpływać negatywnie na zdrowie ptaka.
Jak pielęgnować papugi? Regularne kąpiele wodne, najlepiej w misce lub specjalnej kąpieli dla ptaków, w odpowiedniej temperaturze i wilgotności pomogą papudze utrzymać pióra w doskonałej kondycji. Lśniące pióra to nie tylko ozdoba papugi, ale również wskaźnik jej dobrego zdrowia. Zapewnij ptakowi dostęp do miejsca do drapania, aby mógł zadbać o swoje pazurki.
Gdzie trzymać papugi?
Klatka musi być co najmniej pięć razy szersza niż wysokość ptaka, gdyż papuga musi mieć możliwość swobodnego lotu wewnątrz klatki. Klatka może być mniejsza, ale pod warunkiem, że będziemy codziennie ptaka wypuszczać na kilka godzin swobodnego lotu po mieszkaniu, aby mógł wykonywać swoje naturalne zachowania, takie jak loty i wspinaczki. Wypuszczanie papugi na wolność w domu może być ryzykowne, dlatego zaopatrz się w specjalną siatkę do zawieszenia w pokoju.
Warto umieścić w klatce różne zabawki i akcesoria, takie jak drabinki, huśtawki czy piłki, aby umożliwić ptakowi aktywność fizyczną i umysłową. Regularna aktywność jest ważna dla zdrowia i dobrej kondycji papugi. Jej brak może prowadzić do nadwagi, problemów ze skrzydłami i innych dolegliwości.
Najlepszym miejscem do ustawienia klatki jest pokój dzienny lub gabinet, jeśli spędzamy w nim dużo czasu. Pomieszczenie powinno być widne, gdyż światło dzienne pobudza ptaki do aktywności. Klatka nie powinna stać jednak w pełnym słońcu, ponieważ ptaki również narażone są na udar słoneczny. Najlepiej jeśli klatka zostanie ustawiona w kącie pokoju na wysokości naszego wzroku.
Czego nie lubi papuga?
W jakiej temperaturze trzymać papugi? Papugi czują się dobrze w temperaturze pokojowej. Nie warto ogrzewać, a tym bardziej przegrzewać mieszkania dla ptaka. Optymalna temperatura wynosi 20-25 st. C, ale wystarczy im 18-19 st. C. Papudze szkodzą przeciągi. W tak ekstremalnych warunkach ptak może się przeziębić i… kichać. Wilgotność powietrza około 50-60 proc.
Wprawdzie papugi są wszystkożerne, ale są produkty, które mogą im poważnie zaszkodzić. Należy unikać warzyw z dużą zawartością kwasu szczawiowego (szczaw, szpinak, liście buraków). Papugi nie mogą także jeść cebuli, czosnku, bakłażana, surowej fasoli i soczewicy. Weterynarze radzą, aby nie podawać im cytrusów, winogron czy rodzynków.