Strona głównaPapugiNajpiękniejsze gatunki egzotycznych papug

Najpiękniejsze gatunki egzotycznych papug

Od wielu lat papugi goszczą w polskich domach. Te egzotyczne ptaki o pięknym, barwnym upierzeniu kochamy tak samo, jak psy lub koty. Są bardzo wdzięcznymi pupilami rodzin, które wybieramy nie tylko ze względu na ich wygląd. Ptaki można nauczyć powtarzać proste zdania, a nawet tańca, przez co są wyjątkowymi przyjaciółmi, którzy bawią i relaksują domowników. Jakie są najpiękniejsze gatunki egzotycznych papug? Warto spojrzeć na te kolorowe cudeńka!

Papuga to gadatliwy ptak, który potrafi ożywić każdy dom. Jak każdy pupil domowy, potrzebuje wiele uwagi i poświęconego czasu. Gatunki różnią się między sobą wielkością. Do wyboru mamy papugi duże, średnie i małe. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkunastu tysięcy w zależności od gatunku i sposobu chowu.

Egzotyczne gatunki papug

Papugi to barwne, wesołe, a przy tym niezwykle inteligentne ptaki, które mogą zaskoczyć zdolnością mówienia. Gadająca papuga to stosunkowo niecodzienne zjawisko. Wiele gatunków tych ptaków nie ma zdolności głosowych. Nawet w obrębie gatunku występują indywidualne różnice. Wśród gadających papug umiejętność mówienia szybciej zdobywają samce, za to samice mówią dokładniej i wyraźniej.

Gadająca papuga potrafi wprawić w osłupienie. Za najinteligentniejszych przedstawicieli gatunku o najbardziej rozwiniętych zdolnościach dźwiękonaśladowczych uznaje się żako kongijskie i liberyjskie. Ptaki te są zdolne do powtarzania nie tylko pojedynczych słów, ale i całych zwrotów czy nawet krótkich wierszyków i rymowanek. Ptak może nauczyć się fragmentów dialogu z programu oglądanego w telewizji czy audycji radiowej. Doskonale powtarza dźwięki, np. szczekanie psa, dzwonek do drzwi, skrzypienie drzwi.

Duże umiejętności dźwiękonaśladowcze mają również samce amazonki. Potrafią opowiadać, recytować, naśladować kasłanie, gwizdać melodie, a nawet śpiewać piosenki czy arie operowe. Natomiast papugi kakadu uczą się pojedynczych słów i dźwięków oraz potrafią… tańczyć.

Egzotyczne papugi – co warto wiedzieć

Najpopularniejsze papugi w Polsce to ara, nimfa, aleksandretta obrożna, żako i falista. To jednocześnie najpiękniejsze gatunki papug do hodowli. Największą pociechę z kontaktów z egzotycznym ptakiem sprawimy sobie przyjmując pod swój dach ptaka, który był wcześniej oswojony przez odpowiedzialnego hodowcę.

Częstym błędem jest emocjonalny zakup papugi ze sklepu zoologicznego. Ptaki te są najczęściej nieprzyzwyczajone do człowieka. Nie zostały nauczone budowania z nim więzi, a zmuszone do regularnego kontaktu z opiekunem mogą przeżywać silny stres.

Do najmniejszych, a przez to najczęściej wybieranych do hodowli domowej należą papużki faliste. Za kraj ich pochodzenia uznaje się Australię. Ptak wyróżnia się wyjątkowym charakterem, dlatego szybko trafił do Europy, by podbić serca miłośników ptaków. Przeciętny egzemplarz ma ok. 20 cm długości i waży około 25-30 g. W środowisku naturalnym zachwyca zielonym brzuszkiem i klatką piersiową. W hodowli możemy spotkać się także z żółtym, niebieskim i fioletowym kolorem upierzenia.

Papuga falista to bardzo towarzyski ptak, który nie lubi samotności. Aby ją oswoić, ptrzebujemy czasu i cierpliwości. Dobrym pomysłem jest nabycie na początek jednej papugi, tak by mogła przyzwyczaić się do ludzi mieszkających w domu. Z czasem możemy zdecydować się na dokupienie drugiej, gdyż razem będzie im weselej. Niestety, papugi faliste nie są zaliczane do ptaków długowiecznych. Żyją średnio 5-8 lat.

Najpiękniejsze papugi egzotyczne

Równie towarzyską papugą, która pochodzi także z Australii jest nimfa. W rodzinnym kraju uważana za szkodnika, w Europie znana jest jako radosny ptak o niespotykanym wyglądzie. Wyróżnia go czubek z piór przypominający irokeza. Najczęściej posiada upierzenie szare, żółte i białe. Po obu stronach policzków możemy zaobserwować okrągłe pomarańczowe plamy, które wyglądają jak rumieńce. Papugi mają ok. 30 cm długości i ważą ok. 100 g. Żyją ok. 20 lat.

Z Australii pochodzą również papugi kakadu, które podobnie jak wspomniane wyżej gatunki, są uważane za szkodniki, gdyż wyjadają uprawy. Są to ptaki stadne, które łączą się w liczne grupy. Ich głowy zdobi obfity pióropusz z piór, najczęściej w kolorze żółtym. Osiągają nawet 50 cm długości. Papugi te w środowisku naturalnym potrafią przeżyć nawet 50 lat. Oswojona kakadu bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów i nie lubi samotności. Odizolowana wydziobuje sobie pióra. Gdy jest niezadowolona, gryzie pręty klatki.

Nawet pół wieku przeżyje również papuga amazonka. Zgodnie z nazwą, na wolności zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej i Południowej. Istnieje wiele podgatunków tej papugi, a niektóre potrafią nasladować ludzką mowę. Papugi te są dosyć duże, mają ok. 25-45 cm, ważą 176-766 g. Amazonki zazwyczaj występują w kolorze zielonym, przy czym barwa ich upierzenia może się różnić w zależności od podgatunku.

Egzotyczne papugi – top gatunki

Do najpopularniejszych gatunków papug należy ara, która wyróżnia się szczególnie kolorowym upierzeniem i umiejętnością naśladowania dźwięku mowy ludzkiej. Najbardziej pospolitą jest ararauna, która tył, skrzydła i ogon ma intensywnie niebieski, a szyję i brzuch żółte. Posiada długi ogon i mocny dziób, rozpiętość ich skrzydeł może wynosić nawet 100 cm. Waży ok. 1000-1300 g. Potrafi przeżyć nawet 80 lat.

Dość duża (do 40 cm długości, waga ok. 500 g) jest  pochodząca z Afryki papuga żako. Jest bardzo przyjacielska i źle znosi samotność. Przywiązuje sie do człowieka i chętnie towarzyszy mu w codziennych czynnościach. Z reguły sama wybiera sobie ulubionego opiekuna, a pozostałych domowników może traktować z dystansem Papuga żako hodowana w niewoli potrafi żyć nawet ponad 40 lat.

POWIĄZANE

TA SAMA KATEGORIA