Kto w dzieciństwie nie miał kanarka? Niejeden hodowca, którego ominęła ta przyjemność za młodych lat, nadrabia zaległości, zachwycając się w dorosłym życiu melodyjnym śpiewem i pięknym wyglądem ptaków rodem z Wysp Kanaryjskich. Kanarek z pewnością stanie się świetnym ptasim towarzyszem na lata, ale aby tak się stało, powinniśmy wiedzieć, jak należycie się nim opiekować, by mógł cieszyć się długim życiem.
Kanarek to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków domowych. Przyciąga uwagę wyjątkowo kolorowym upierzeniem i śpiewnym głosem. To bardzo towarzyski ptak, który w środowisku naturalnym żyje w dużych grupach. W domu można trzymać je pojedynczo, w parach lub w większych grupach, ale nie poleca się zakupu dwóch samców ze względu na możliwe konflikty między nimi.
Co potrzebują kanarki?
Ptaki z rodziny łuszczakowatych pochodzą z Wysp Kanaryjskich, choć spotykane są także na Azorach i Maderze. Masowa hodowla kanarków w Europie rozwinęła się w drugiej połowie XV wieku wraz z przybyciem na wyspy Hiszpanów. Gatunek po raz pierwszy został opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku. Człowiek szybko docenił jego walory hodowlane ze względu na uroczy śpiew ptaka, szczególnie w okresie godowym.
Kanarki w naturalnym środowisku zamieszkują głównie obrzeża lasów, parki, sady, ogrody i zakrzewione łąki. Chętnie zadomawiają się w pobliżu ludzkich siedlisk. Ich okres lęgowy trwa od lutego do lipca. W tym czasie łączą się w pary. Samiczka wysiaduje zwykle 3-5 jaj na zmianę z samcem. Po dwóch tygodniach wykluwają się młode, które po kolejnych dwóch tygodniach są gotowe do opuszczenia gniazda.
Kanarki dzielą się na śpiewające, barwne i kształtne, które różnią się barwą i częstotliwością wydawania dźwięków. Do grupy śpiewających należą m.in. kanarki harceńskie, timbrador i flandryjskie. Za najlepszego śpiewaka uchodzi harceński, gdyż skala jego głosu może obejmować nawet trzy oktawy. Pięknie śpiewają również kanarki barwne i kształtne, ale w ich przypadku głos nie jest najważniejszą zaletą. Śpiewa tylko samiec, najchętniej, gdy jest w klatce sam. W towarzystwie samiczki śpiewa znacznie mniej, głównie w czasie zalotów.
Znamy ponad sto odmian kanarków barwnych, w tym zielone, czerwone, żółte oraz białe. Niektóre z nich są jednobarwne, podczas gdy u innych możemy zauważyć różne wzory, w tym prążki lub plamki. U dzikich kanarków przeważa barwa zielona z odcieniami żółtymi i szarymi, co pozwala na lepsze kamuflowanie się w roślinności.
Kanarek kształtny występuje w 26 odmianach, które wyróżniają się upierzeniem i wyglądem, np. koroną z piór lub garbatą postawą. Są to m.in. kanarek gloster, kanarek kędzierzawy południowo-holenderski, kanarek paryski trębacz czy kanarek belgijski garbaty. Wszystkie są szczęśliwe, kiedy mają w klatce wystarczająco dużo miejsca do swobodnego ruchu.
Co musi mieć kanarek w klatce?
Domowy kanarek ma przeciętnie ok. 12,5-13,5 cm długości oraz ok. 15-20 g wagi.
Wyróżniają go krótkie, ale mocne nogi oraz stosunkowo mały, ostry dziób przystosowany do obierania i jedzenia nasion. Samice i samce wyglądają bardzo podobnie. Średnio kanarek żyje ok. dziesięć lat i rzadko choruje. Najczęstszymi dolegliwościami są choroby oczu, rogowacenie skóry, pasożyty zewnętrzne oraz grzyby.
Ptasie pupile nie są wymagające w pielęgnacji. O higienę potrafią zadbać same pod warunkiem, że klatka jest zawsze czysta. Są to bardzo ruchliwe ptaki, dlatego im większą będą miały klatkę, tym lepiej. Dostępna dla nich przestrzeń powinna być na tyle duża, aby mogły swobodnie latać. Dla dwóch osobników wymiary klatki powinny wynosić co najmniej 100x50x50 cm z małymi odstępami między prętami, aby nie uciekły. Najlepiej sprawdzą się klatki w kształcie prostokąta rozbudowane do góry, by ptak mógł swobodnie się w nich poruszać.
Co trzeba kupić dla kanarka?
Dno klatki trzeba wysypać piaskiem, który służy także do kąpieli. W klatce z drewnianymi żerdziami do siadania i tępienia pazurków (np. z nieopryskiwanych gałęzi klonu, czarnego bzu, topoli lub wierzby) powinniśmy postawić miseczkę z ciepłą wodą, którą również kanarek używa do kąpieli. Należy ptakowi zapewnić dostęp do świeżej wody i ziaren. Każde zwierzę powinno mieć swoją miskę na pokarm zabezpieczoną przed zanieczyszczeniami oraz miseczkę ze szkieletami mątw (źródło wapnia).
Najlepiej sprawdzą się specjalnie pokarmy dla kanarków. W skład polecanych posiłków wchodzą takie zboża, jak m.in. rzepak, siemię lniane, owies (bez łusek) czy konopie. Dla urozmaicenia smaku i struktury produktu sięga się również po nasiona roślin trawiastych, kaszę jaglaną, koniczynę czy słonecznik. Każdemu zwierzęciu należy podawać od jednej do dwóch płaskich łyżeczek pokarmu.
Ptaki chętnie jedzą owoce, takie jak jabłka, gruszki czy banany oraz warzywa, np. ogórki, sałatę i marchewkę. Raz w tygodniu można podać kanarkowi kawałek gotowanego jajka. W jego diecie ważna jest również świeża trawa.
W przeciwieństwie do papug kanarki nie potrzebują w klatce zabawek. Największą przyjemnością jest dla nich ruch. Będą szczęśliwe, jeżeli mogą regularnie swobodnie latać po mieszkaniu oraz odpoczywać w nocy przez co najmniej dziesięć godzin, gdyż są aktywne w ciągu dnia.
Czego nie lubią kanarki?
Kanarek nie lubi samotności. Najlepiej więc, aby w klatce przebywało kilkoro osobników. Brak innych przedstawicieli gatunku odbija się negatywnie na ich zdrowiu, prowadząc do zaburzeń behawioralnych i braku równowagi. W grupie powinien znaleźć się jeden samiec i trzy samice, gdyż taki skład jest najmniej problematyczny szczególnie dla początkujących hodowców.
Te ozdobne ptaki nie lubią przeciągów i głośnych dźwięków, stresuje je obecność kotów. Produkty, których nie należy podawać kanarkom to ziemniaki, awokado i cebula.